Kosár: még üres a kosarad
Főoldal » Hírek » Hardverhiba miatt nem működhet a HD hang a Realtek...

Hardverhiba miatt nem működhet a HD hang a Realtek-alapú lejátszókon

2010. február 8.  22:26
|

A legnagyobb európai médialejátszó-fórum, az MPC Club ma megjelent híre szerint a Realtek 1283 és 1073 sorozatú médiaprocesszorainak hardveres hibája miatt ezek a chipek nem képesek a HD-s hangformátumok feldolgozására (HDMI1.3-on továbbküldésére). Emiatt az összes eddig megjelent Realtek-alapú médialejátszó sajnos nem képes hardveresen megbírkózni a Blu-ray lemezekkel megérkezett nagyfelbontású, akár 7.1-csatornás (DTS-HD, Dolby Digital TrueHD, Dolby Digital Plus) hangsávokkal...

Mielőtt a fenti hírt kommentálnánk, egy kis médialejátszó-történelem: Valamikor 2009 tavaszán-nyarán láttak napvilágot az első hírek arról, hogy a korábban főleg hálózati vezérlőchipjeiről híres Realtek is beszáll a médiaproceszorok piacára, és rögtön a HD-s kategóriába. Az elmúlt évek során egyeduralkodóvá váló Sigma Designs processzorainál jelentősen olcsóbb és legalább olyan jó minőséget biztosító új platformot ígértek a híradások. Nem sokkal később megjelentek az első lejátszógyártók, akik bejelentették a hamarosan érkező, Realtek RT128x-alapú médialejátszójukat, és valóban igen meggyőző, 100–150 EUR közötti (esetenként még olcsóbb) eladási áraknak örülhettek a leendő vásárlók.

Bár a hozzáértők szkeptikusan fogadták azon állításokat, amelyek elképzelhetőnek tartották, hogy egy korábban egész más területen működő elektronikai gyártó váratlanul olcsóbb és hasonló tudású CPU-val rukkol elő, mint a sok éve piacvezető konkurencia (Sigma Designs), a kedvező ár hatására számos cég kezdte gyártani a valóban olcsó Realtek processzorra alapuló lejátszóit. Ezek mára már megszámlálhatatlan „formában” – értsd: márkanév alatt – kaphatóak, pl.: Xtreamer, Asus O!Play, Woxter, RaidSonic, A.C. Ryan, Emtec, stb., és a lista szinte naponta bővül (immár Hyundai is).

A médialejátszók között talán legismertebb és legnagyobb múlttal büszkélkedő koreai DViCO (a Lejátszó.hu régi nagy kedvence, fullHD-s lejátszóit elsőként kezdtük behozni Magyarországra) is kipróbálta a Realtek legelső (RT1281) processzorait, ezt építette be az olcsóbb PVR R-3330 és PVR R-2230 felvevőibe. Ezek azonban MKV-t még nem voltak képesek lejátszani, így majdnem csődbe vitték a céget, annyira nem voltak eladhatóak. A nehéz anyagi helyzetbe került gyártó a legnépszerűbb Sigma Designs processzoros lejátszóit – a TViX HD M-6500A/7000A szériát – leváltó 2009-es modelljében, a TViX HD M-6600-ban is már csak a Relatek RT1283-ast tudta megfizetni, és jelenleg nem gyárt Sigma-s médialejátszót.

Ahogy kipróbálhatóvá váltak az első Realtek-alapú médialejátszók, számos kritikát kaptak a szaksajtótól – és nagyszámú megrendelést az olcsó, fullHD-s lejátszóra vágyó vevőktől. A tesztek alapján a képminőség terén érte a legtöbb támadás a chipet, főleg az SD tartalmak lejátszása során mutatott képét tartják rosszabbnak, mint számos nem HD-s lejátszó esetében, a felskálázás pedig – egyes vélemények szerint – többet árt a látványnak, mint használ, a Realtek-es lejátszókon. A másik fő probléma a szakértők szerint, hogy egyetlen gyártónak sincs még tapasztalata a programozás terén, így mindenki a Realtek gyári szoftverrutinjait kénytelen használni, azaz az azokban lévő hibák (amelyek még jó ideig tükrözik sajnos a chipgyártó tapasztalatlanságát e téren), hiányosságok mindenkinél jelen vannak, nincsennek számottevő különbségek a szoftverben (a működésben) ezeknél a lejátszóknál (mára talán már kivételnek mondható a DViCO, aki sok éves programozói tapasztalata segítségével egyedivé próbálja tenni a 6600-ast, elég ha csak a tévétunerre gondolunk).

Számos kérdést kaptunk (lásd pld. a Vásárlás előtt állók kérdései topikban) az elmúlt hónapokban arra vonatkozóan, hogy hallottunk-e egyik vagy másik most megjelenő ígéretes és igen olcsó lejátszóról, és tervezzük-e annak forgalmazását. A fentiek alapján mindig azt válaszoltuk, hogy cégünk nem fog Realtek-alapú lejátszókat forgalmazni, csak és kizárólag Sigma Design chipes készülékeket kínálunk vevőinknek. Ha már komoly összegeket költ valaki a hangrendszerére, a tévére/projektorra, buta dolog lenne a lejátszón való spórolás miatt a gyengébb minőségű forrásnak köszönhetően nem teljesen kihasználni a többi komponens képességeit. Mivel pedig általában nincs különbség a Realtek-es lejátszók között, mi alapján tudnánk az egyiket vagy a másikat inkább ajánlani?

A ma napvilágot látott hír igazolni látszik korábbi döntésroünket. Bár a chip specifikációi között szerepel a HDMI1.3 (és így HD audió) kompatibilitás, és minden lejátszógyártó ígérte is ennek támogatását a közeljővőben várható szoftverfrissítések során, mára kiderült, hogy ez egy tervezési hiba miatt nem valósítható meg a chip által. A hír szerint a DViCO ígéri, hogy szoftveresen megpróbálja kompenzálni a hardverproblémát, és valahogy megoldja a HD-s hangok továbbítását, ez valószínűleg csak bizonyos kompromisszumok árán (pl. komoly proceszorteljesítmény lefoglalása erre a feladatra) oldható majd csak meg, ha egyáltalán valóban lesz megoldás. A többi gyártó azonban várhatóan nem képes ilyen szinten saját kód fejlesztésére, így az ő készülékeiken a HDMI1.3 sajnos nem továbbít több információt, mint a régebbi HDMI-szabványok. Abból a hangformátumból (pl. DST-HD), amely tartalmazza a kisfelbontású, lefelé kompatibilis „magot” is, természetesen ezek kiküldhetőek, megszólaltathatóak, csak éppen a fullHD kifejezés nem igaz sajnos a hangra, csak legfeljebb a képre így, hiszen a hangból csak a DVD korából származó DTS és Dolby Digital (AC3), legfeljebb 5.1-es és kevésbé részletes változat hallható.

Azt gondoljuk, nem ritkaság, és talán ki sem védhető teljesen, hogy egy új termék gyártása során hasonló hibák maradnak egy első szériás termékben. Az is természetes, hogy a médialejátszók piacán a termék megjelenésekor még közel sem kiforrott a szoftver oldalán az eszköz, mind a chip gyártója, mind a lejátszógyártó még hónapokig, néha akár évekig komoly változtatásokat hajt végre a vevői igényeknek, a használat során felfedezett hibáknak megfelelően. Az is lehetséges, hogy a Sigma Design első chipjeinél is voltak hasonló problémák, de ennek már 5–6 éve kb., és ezt a több éves előnyt és tapasztalatot tartjuk nagyon értékesnek. Ez a legfőbb oka annak, hogy nem szeretnénk kísérletezni egy új szereplő legelső termékével mindaddig, amég az nem bizonyított, és nem lépett már túl a vélhető gyermekbetegségein, nem jutott el legalább a 2–3. generációig.

Szerencsére a Sigma-alapú készülékek ára is rohamosan csökken, ráadásul immár a korábbi SMP8634/35-ös chipnél (amely konkurenciája szeretett volna lenni a Realtek RT128x széria) újabb processzorra épülnek (jó példa erre a Popcorn Hour A-200, amely olcsóbb és erősebb az elődjénél). Ennek ellenére még sokan nem tudják ezt megfizetni, illetve felesleges szolgáltatásokra sem költenének, ha lenne alternatíva. Nem mindenkit érint a HD-hang problémája sem a fenti hírből, mert mondjuk jó ideig nem fogja lecserélni régi 5.1-es erősítőjét, vagy csak és kizárólag úgyis sztereóba lekeverve, a tévé hangszórói biztosítják a hangélményt nála. Ha hálózaton, vagy egy USB-s háttértárról mozizik valaki, akkor a lejátszóban lévő optikai meghajtó (vagy ennek lehetősége), illetve a beépített merevlemez-vezérlő felesleges, és kihasználhatatlan számára. Ha a lakás második, harmadik helyiségébe kell csak egy újabb lejátszó, amit csak alapfeladatokra használnak (például a gyerekszobába), szintén a lehető legolcsóbb megoldással is beérnénk.

Gyakran tapasztaljuk ezeket az igényeket, és mindezidáig nem tudtunk megfelelő készüléket javasolni. Most úgy tűnik, hamarosan jó hírrel szolgálhatunk a fenti igényeket támasztó leendő vevőinknek is (akik megtiszteltek azzal, hogy végigolvasták ezen rövidke írásomat :), sikerült találnunk egy „Realtek árú” Sigma-s lejátszót, ráadásul egy olyan gyártótól, aki komoly szoftveres tudást mutat és elvárásainknak megfelelő figyelmet garantál számunkra. Az új készüléket még február során szeretnénk alaposan bemutatni egy teszt keretében, addig is igyekszünk vele kapcsolatban minden – üzleti titoknak még nem minősülő – kérdésre válaszolni a vásárlás előtti kérdések topikjában.


Címkék:   realtek   sigma   popcorn  

.. total-email-bookaszpem.istvan@stardust.hu