Szerverre van szükségem, melyiket válasszam?
Érdekes cikksorozatot indítunk útjára a mai első résszel, amelynek fő célja, hogy a Mac (és nem Mac) felhasználók részére bemutassa, milyen eszközökkel, milyen szolgáltatásokat érhetünk el. Mi az ami elvárásainknak a legjobban megfelelne otthoni, vagy akár kisvállalati szinten is.
Először is érdemes ott kezdeni, hogy az ember összeírja milyen szolgáltatások elérésére lenne szüksége, illetve melyik szolgáltatásnak milyen prioritása van.
Miért fontos a prioritás is?
A válasz nagyon egyszerű. Vannak szolgáltatások, amik jópofák, megkönnyítik esetleg az életet, de egyik, vagy másik megoldás nem támogatja. Ilyenkor érdemes figyelembe venni, hogy az a szolgáltatás megéri-e a több 10 000, vagy akár 100 000 Ft-os árkülönbözetet is. Cikkünk mai részében futólag összehasonlítunk három megoldást. Név szerint a Microsoft Windows Server 2008-at (SBS), az Apple Mac Mini Server-t, illetve a Synology DS710+ által nyújtott lehetőségeket. Linux szerverekről tudatosan nem ejtünk szót, többek között azért, mert nem szeretnénk a programozás rejtelmeiben elmerülni, másrészt mert olyan felületeket, megoldásokat szeretnénk megvizsgálni, amelyek felhasználóbarátok és csak minimális előképesítést igényelnek.
Tehát, ha az ember szerverről beszél, legtöbbünknek az alábbi szolgáltatások jutnak első körben eszébe:
- levelezőszerver
- adatszerver
- webszerver
- médiaszerver
- nyomtatószerver
De ezen felül természetesen vannak még szolgáltatások, amik inkább vállalati környezetben fontosak, mint például:
- VPN
- DHCP
- központi tűzfal
- mobil eszközök támogatása
- adatok titkosítása
- felhasználói tartományok, tartományi tagság
- hozzáférések korlátozása
- DNS szerver
- hálózati útválasztó
Végül egy sokak által elhanyagolt tényező, a szerverek fogyasztása, hőtermelése is fontos szempont lehet a döntésben.
Mivel, mint azt az előbb már leírtuk, főleg az otthoni- illetve kisvállalati felhasználók igényeit nézzük meg, abból indulunk ki, hogy mindenki rendelkezik egy megfelelő internetrouterrel, amely az alapvető tűzfal-, NAT-, DHCP-, DNS továbbítási szolgáltatással rendelkezik. A jelenleg kapható szinte összes router ezeket a funkciókat minden további nélkül támogatja, így azokat nem is vesszük figyelembe döntésünk során.
Áttekinthető, és egyszerű felhasználói felület a Synology-tól
Ha a szerverek közül a Microsoft, az Apple és a Synolgoy megoldásait nézzük, a Synology tűnik a „leggyengébb” tagnak, ugyanakkor viszont az összes számunkra fontos szolgáltatást tartalmazza, egészen pontosan az alábbiakat:
- levelezőszerver
- adatszerver
- webszerver
- médiaszerver
- nyomtatószerver
- VPN
- hozzáférések korlátozása
- stb.
A pontos listát itt találjátok meg.
Illetve aki nem ijed meg egy kis Linux-os programozástól (bár nincs mindig szükség még erre sem), az egyéb csomagokkal is ki tudja egészíteni.
Amivel az Apple és a Microsoft többet nyújt:
- közös naptárak, központi naptár kezelés (Exchange MS esetében, iCal Server Apple esetében)
- központi névjegyalbum kezelés (Exchange MS esetében, Address Book szerver Apple esetében)
Viszont vannak szolgáltatások amelyek esetében a Synology orra van előrébb, mint például a médiaszerver, vagy a megfigyelőállomás, illetve a TimeMachine támogatás, amire Microsoft oldalán nem létezik igazából jó megoldás.
Most, miután átnéztük nagy vonalakban a szolgáltatásokat, nézzük meg, melyik megoldásért mennyit kellene fizetnünk!
Mindhárom esetben két lemezes szerver hardvert vettünk alapul, ahol a két merevlemezt az adatok biztonsága érdekében tükrözzük (ez a Mac Mini Server esetében egy eléggé gyenge pont).
Microsoft:
Hardver: 200 000 Ft
Szoftver (operációs rendszer, 10 user): kb. 270 000 Ft
Összesen: 470 000 Ft
Hardver és szoftver, „korlátlan” felhasználóra: 308 990 Ft
(jelenlegi 2 lemezes zászlóshajó), 2 × 2 TB HDD: 175 750 Ft
Tehát bárhogy is közelítjük meg a dolgot, 10 felhasználó esetében a Synology NAS biztosan a legjobb megoldás, sőt, elvileg akár 2048 felhasználót is ki tud szolgálni, mindezt igen fejlett mobiltámogatással.
Minden járatos mobil plattform (iOS, Android) támogatása kiegészítő licencek és korlátozások nélkül.
További előny, hogy ha kifutnánk a rendelkezésre álló tárhelyből, akkor a merevlemezek cseréje és a tárhely fizikai bővítése is igen egyszerű – újraformázás nélkül végrehajtható.
A cikk elején szóba került az áramfogyasztás, mint elhanyagolt tényező. Ennek jelentőségét sokan túlzottan is lebecsülik, bár a különbség itt is igen látványos.
Nem csak a pénztárcánkat védjük, hanem a környezetünket is!
Ha abból indulunk ki, hogy szervereink az év minden napján 24 órát futnak akkor egy Windows-os szerver esetében legalább havi 3500 Ft körüli áramszámlára számíthatunk, az Apple szervere esetében ez az érték már csak 2750 Ft körül mozog, míg a Synology épp hogy túllépi a havi 1000 Ft-os értéket! Közvetve nem csak a szerverünk áramfogyasztását kellene kiszámolnunk, hanem annak hőkibocsájtását, illetve ennek megfelelően azt az értéket, amennyivel többet fogyaszt pl. a klíma, hogy ezt ellensúlyozza – de ennyire nem szeretnénk belemenni a részletekbe. Természetesen a kisebb fogyasztásnak teljesítménybeli következményei is vannak, hisz míg a Windows, illetve az Apple szerver most már a legtöbb esetben Intel Core i-s processzorral kerülnek kiszállításra ebben a kategóriában, addig a Synology „csak” Atom processzorral rendelkezik, amely viszont elvárásainknak bőven eleget tud tenni.
Ennyi fért bele mai eszmefuttatásunkba a témával kapcsolatosan. Legközelebb megnézzük, hogy ténylegesen hogy telepítünk levelező szervert Synology NAS-ra, illetve utána mit állítunk be a levelező programunkba.
Címkék: Synology DS710+ Mac mini Server Microsoft Windows Server 2008 levelező szerver Web szerver adat szerver VPN DHCP média szerver