Szerverre van szükségem, melyiket válasszam? – Levelezés Synology-val
Nem is olyan rég megnéztük, hogy milyen szempontok alapján gondolkozzunk, ha szerver beszerzését tervezzük, legalábbis ami a költségeket illeti. Most megnézzük, hogy a Synology NAS-ok mennyire felelnének meg elvárásainknak, ha a levelezésünket szeretnénk központilag tárolni.
Először is felmerül a kérdés, miért szükséges a levelek központi tárolására, illetve milyen egyéb előnyökkel járhat, ha levelező szerverrel rendelkezünk.
- Első körben az adatbiztonság miatt érdemes mellette döntenünk, hisz ha meghibásodik számítógépünk, esetleg ellopják, és nincs, vagy már régebbi a mentésünk sok fontos levelünk veszhet kárba.
- A második legfontosabb indok általában az szokott lenni, hogy szeretnénk leveleinket helyszíntől függetlenül is, akár több készülékről elérni. Igaz, manapság a legtöbb szolgáltatóval ez is megoldható, a megfelelő protokollok használatával.
- A többi indok közé tartozik cégek esetében a könnyű helyettesítés, adatbiztonsági szempontok, a privát levelezés visszaszorítása, a szolgáltatók tárhely illetve melléklet méret korlátozásának kiváltása, olcsó fenntartás, de a különböző indokokat akár napestig is sorolhatnánk, legtöbb esetben itt már az adott helyzet, környezet határozza meg ezeket.
Mac-es környezetben ugyanannyi lehetőségünk van, mintha egy homogén Windows-os környezetben dolgoznánk, így a továbbiak nem csak Mac felhasználóknak lehet hasznos.
A Synology NAS-ok tagadhatatlan előnye, hogy nem feltétlenül kell informatikusnak lennie az embernek, ha ki szeretné használni az eszköz által nyújtott lehetőségeket. Valamennyi alap tudásra mindenkép szükség van a beállításokhoz, de mind emellett a magyar nyelvű, egyre jobb súgó is segítséget nyújt a megfelelő beállításokban.
A levelezés beállításához először is a csomag kezelési központból telepítenünk kell a Mail Station csomagot, majd ha ez megvan, akkor a Futtatás-ra kattintva el kell ezt indítanunk.
A Synology csomagkezelési központjának köszönhetően a kiegészítő alkalmazások telepítése igen egyszerű
Ezután a Vezérlőpult – Levélkiszolgáló ikonra kattintva beléphetünk beállításai közé. Itt engedélyezzük az SMTP-t (hogy tudjon levelező szerveverünk E-Maileket fogadni), illetve be kell állítanunk levelezési tartományunkat is. Mivel a Synology jelenleg csak egy levelezési tartományt támogat, csak az erre kapott leveleket tudjuk SMTP-n keresztül fogadni. De itt adhatjuk meg azt is, hogy maximum mekkora leveleket fogadjon szerverünk, illetve hogy egy alap spam szűrést végezzen e.
Levelezésünk alapbeállításai
A következő fülön találunk olyan speciális beállításokat mint a POP3-as levél fogadást, illetve az IMAP protokoll engedélyezését.
A POP3 / IMAP levélfogadás abban az esetben lehet számunkra fontos, ha a szerverről szeretnénk ezeken a protokollokon keresztül egy levelező alkalmazással lekérdezni leveleinket.
Hogy fogadhatnak leveleket felhasználóink
Az SMTP protokol, mit érdemes tudni?
Az SMTP egy viszonylag egyszerű, szöveg alapú protokoll, amelynél egy vagy több címzettje is lehet a levélnek. Az SMTP a 25-ös portot használja, így a tűzfalon, routeren ezt a portot kell levelező szerverünk IP címére átirányítanunk. A protokoll használatához (illetve a levelek fogadásához) elengedhetetlen, hogy a levelezési tartomány nevünk Mail eXchange (MX) rekordját a szolgáltató a publikus IP címünkre irányítsa, így értelemszerűen főleg FIX IP cím használatával ajánlott használni.IMAP / POP3 protokollok, mit érdemes tudni?
Az IMAP és a POP3 protokollok között lényegében egy fontos különbség van. Amíg a POP3-as lekérdezés során a levelek letöltődnek, és ezáltal törlődnek a szerverről, addig az IMAP protokollt használva azok a szerveren maradnak, illetve amennyiben változtatunk rajtuk, az a változás is tárolódik a szerveren. IMAP-ot érdemes használni, amennyiben fontos az adatbiztonság, több készüléket használunk, vagy egy fiókhoz akár több felhasználó is hozzáférhet.
Nos, ha ezekkel a beállításokkal megvagyunk már csak a felhasználók létrehozása, vagy a már létrehozott felhasználók esetében az E-Mail címek módosítása. Arra ügyeljünk, hogy az ékezetes betűket kerüljük, belépésnél gondot jelenthet!
A felhasználóknál állítsuk be E-Mail címünket, amelyet a NAS-on fognak elérni
Ezek után bejelentkezhetünk a levelezésünk webes felületére, amelyet a http://nas.ip.címe/mail címen érhető el. Amennyiben szeretnénk engedélyezni, hogy a felhasználóink fogadhassanak POP3-as leveleket egyéb szolgáltatói fiókjukról, ezt a web mail felületre rendszergazdai jogosultsággal belépve, az adminisztrátori beállítások / POP3 kiszolgáló beállításai között lehet engedélyezni. Figyelem, ez a beállítás az összes felhasználónkra érvényes lesz!
Előnye, hogy mindent egy helyen érünk el...
Tehát a fenti beállításokat elvégezve a web-es felülettel akár az egyszerűbb levelező alkalmazásokat is kiválthatjuk, illetve a router / tűzfal megfelelő beállítása mellett leveleinket az interneten keresztül kívülről is elérhetjük. Lényegében azokat a szolgáltatásokat, amire egy kisvállalatnak, vagy egy SOHO-nak szüksége van, bőven kielégíti. Persze vannak apróbb hiányosságok is, mint például az, hogy csak egy levelezési tartományt képes kezelni. Elnézve az utóbbi hónapok fejlődését a Synology háza táján, nem félünk tőle, hogy nem kerülnek be újabb, hasznos funkciók a közel jövőben. Egy Exchange szervert nem képes kiváltani, de sem árban, sem szolgáltatásokban nem is az a gyártó célja, hogy a Microsoft-al versenyezzen.
Címkék: Synology NAS Mail Station Levelező szerver Exchange Microsoft SMTP POP3 IMAP Csomagkezelési központ