Kosár: még üres a kosarad
Főoldal » Hírek » Új IP-kamerák az Y-cam-től

Új IP-kamerák az Y-cam-től

2013. január 22.  16:49
|

Új év, új készülékek az Y-cam-től is! Ahogy ez illik: kisebb méret, nagyobb tudás, a régebbi technológiánál pedig látványos árcsökkenés. Mától rendelhetőek a mindössze 6,5×6,5 cm-es Y-cam Cube IP-kamerák, melyek a népszerű Black SD és Knight SD típusokat váltják le – de immár akár fullHD felbontású képet is tudnak továbbítani. Természetesen ezentúl is használhatóak Windows-zal, Mac OS X-szel és mobil operációs rendszerek alatt is...

Az új modellek elegánsabbak, kisebbek elődjeiknél. Bár mindegyik wifi-s, eltűnt a fent kilógó antenna. 5 mm-rel ugyan vastagabb (mélyebb) a kamera, de a korábbi szélesség és magasság két centivel csökkent. Az eddigi hajlított fém lemez helyett kecsesebb és jobban használható (nagyobb beállítási szabadságot biztosító) lett a tartozék állvány:

 

 

Három különféle Cube modell érkezik, mindegyik kétféle színben (fekete és fehér) lesz kapható. A legfőbb különbség a maximális felbontások terén mutatkozik: 640×480 (Cube), 1280×720 (Cube 720p) és 1920×1080 (Cube 1080p). A VGA-felbontású legkisebb Cube optikájának látószöge (vízszintes/függőleges) 60/45°, míg a HD-s és fullHD-s típusoknál 62/34° ez a két érték. Ettől eltekintve nincs eltérés a három sorozat között. Minden Y-cam Cube -5 és +45 fokos környezeti hőmérséklet között használható – alapvetően beltérben –, hasonlóan az elődökhöz. Érdekesség, hogy a hátlapon nem ethernet-aljzat van (nem fért el?), hanem egy micro-USB, a csomagban található adaptert kell használnunk az ethernet kábel csatlakoztatásakor.

Lássuk viszont, milyen egyéb technikai újdonságok kerültek bele az új termékcsaládba!

Eddig az éjjel is látó – infravörös fénnyel a környezetet megvilágító LED-ekkel rendelkező – Y-cam kamerák közül csak a Bullet-ek tartalmaztak infra szűrőt. Ennek hiányában a képérzékelő chip „látja” az infravörös fénytartományt is. Ez éjszaka remek, sőt szükséges dolog, de nappal nem kiszűrve az infra fényt, nem a szemünk által érzékelt színeket fogjuk viszontlátni a kamera képén. Szükség van tehát egy elektronikára, amely nappal bekapcsolja, éjjel kikapcsolja az infra szűrést – épp fordítva, mint ahogy az infravörös LED-ek (jelenleg 28 darab) működnek a kamerán. Az összes Cube-ban ez a szűrő már beépítésre került, így nappal színhelyes, éjjel pedig fekete-fehér képet rögzít a kamera.

Gyorsabb lett a beépített, immár rejtett antennás wifi-kapcsolat is. Nem feltétlenül a nagyobb adatátviteli sebesség miatt értékes újdonság ez (bár HD-s és fullHD-s gyors mozgóképhez már kevés lehet a korábbi max. 54 Mbites sebesség, viszont általában nem 30 fps képsebességgel rögzít egy biztonsági kamera), hanem mert nem lassítja le az otthoni 802.11n sebességű vezeték nélküli hálózatunkat egy 802.11g-s eszköz ezentúl: a Cube-ok már n-es (max. 150 Mbit) sebességűek. A jelszó nélküli biztonságos és egyszerű csatlakozást (WPS) vezeték nélküli hálózatunkhoz a kamera jobb oldalán található nyomógomb segíti.

Bár az új kamerák alapból nem PoE képesek (azaz nem tudják a PoE-s switch-ektől az ethernet kábelen érkező max. 48 V-os tápfeszültséget használni, hogy ne legyen szükség külön tápegységre a telepítés helyszínén), egy opcionális adapterkábellel mégis kompatibilissé tehetjük őket ezzel a szabvánnyal. Az adapterbe a kamerához kihúzott ethernet kábelt kell bedugnunk, miközben ő maga a micro-USB bemenetre csatlakozik a Cube hátlapján.

Az S-sorozatot leszámítva minden eddigi Y-cam kezel SD-kártyát is, mint saját tárhelyet a felvételek rögzítéséhez – ha szükség van rá. A kártya mérete kameráktól függően 16–32 GB lehetett, a Cube-ok esetében azonban már akár 64 GB-os SDHC microSD kártyát is használhatunk, lehetővé téve régebbi felvételek hosszabb ideig történő megőrzését.

A korábbi Black/Knight S/SD típusoknál használt 30 infravörös LED helyett már „csak” 28-at találunk a Cube-okon, de nyugodtak lehetünk: az éjszaki kép minősége ezáltal természetesen nem romlott. Továbbra is akár 15 méter mélységig képesek megvilágítani a teljesen sötét helyiséget – szemben az olcsóbb kamerák néhány méteres távjával – így éjszaka is teljes értékűek a Cube-ok:

Hiába használja egy kamera a legjobb képérzékelő panelt és a legjobb optikát, ha a tömörítés miatt – mert minden IP-kamera kénytelen veszteségesen összetömöríteni a videót a hálózati sávszélesség miatt – a felvétel, vagy a monitorozott élőkép sokat veszít a részletekből. A legolcsóbb hálózatos kamerák mindössze a nagyon régi Motion JPEG (MJPEG) algoritmust ismerik, amely gyakorlatilag a JPG képtömörítés videóhoz módosított változata. Ez nem csak hogy gyenge képminőséget eredményez (ahogy erősen tömörített JPG képeknél megismerhettük már), de nem is hatékony, ami a méretcsökkentést illeti, azaz a kép továbbításakor jobban terheli a hálózatunkat, vagy éppen az intenetkapcsolatot, illetve tároláskor is sok helyet foglal a felvett videó. HD-s, fullHD-s kameráknál nem is sok értelme lenne MJPEG tömörítést használni, mivel gyakorlatilag eltünnének azok a plusz részletek, ami miatt a nagyobb felbontású kamerát választottuk, és átlagos hálózatokon akár problémás is lenne a nagyméretű adatok zökkenőmentes továbbítása. További hátránya az MJPEG-nek, hogy hangot nem, csak képet tárol ez a formátum. Sok éve létezik az MPEG-4-es tömörítési algoritmus is, amit számos területen használtak már az utóbbi időben (pl. DivX filmek). Kevesebb veszteség a képminőségből, jelentősen kisebb adatmennyiség a legfőbb ismérvei, illetve az MJPEG-gel ellentétben az MPEG-4-es videókat manapság gyakorlatilag már bármilyen médialejátszóval le lehet játszani – így akár ilyen eszközzel is visszanézhetjük IP-kameránk felvételeit, természetesen már hanggal együtt is. Valamennyi Y-cam kamera eddig is támogatta az MJPEG mellett az MPEG-4-es tömörítést is, a Bullet HD és a Bullet HD 1080 modellekkel azonban az angol gyártó is elkezdte használni a legmodernebb, a Blu-ray filmekkel elterjedt H.264-es algoritmust a leghatékonyabb képfeldolgozás érdekében. Az új Cube sorozat valamennyi modellje – így az SD (640×480) felbontásúak is – képesek akár H.264 tömörítésű videóstream kiküldésére, ráadásul párhuzamosan más formátumúakkal is! Így minden korábbiánál kevesebb helyen jobb minőségű, részletesebb felvételeket tudunk tárolni, melyek szintén visszanézhetőek egy médialejátszóval is.

A Cube-ok megjelenésével a hang terén is frissített az Y-cam. Korábban a hagyományos G.726-os hangtömörítés helyét a jóval modernebb ACC veszi át (a régebbi modelleknél az AAC már választható volt a kamera menüjében elsősorban az iOS/Mac kompatibilitás miatt), így több készülékkel lesz kompatibilis a felvétel és az élő videó hangsávja.

Mivel a Cube-ok beltéri kamerák (-5 foknál hidegebb környezetben nem garantált a működésük), és SD-kártyát is kezelnek, így a korábbi Y-cam kínálatból csak a Black/Knight SD családot váltjuk le velük. Ennek ellenére az összes többi aktuális Y-cam ára lényegesen csökkent, javítva eddig sem rossz ár/érték arányukat. Azoknak javasoljuk ezt a márkát, akiknek fontos a képminőség, a tökéletes éjszakai felvétel, szükség van (vagy később szükség lehet) a vezeték nélküli használtra, a belső tárhelyre (SD-kártya), a mobil eszközökkel (iOS, Android, BlackBerry, Windows Phone) egyszerűen monitorozhatóságra és a Mac OS X, valamint Synology-kompatibilitásra (utóbbira még pár napot/hetet várni kell).

A Cube termékcsalád angol nyelvű adatlapja: link...

Aktuális Y-cam-kínálatunk immár a Cube modellekkel is kiegészülve: link...

A gyártó oldalán még nem szerepelnek a Cube-ok, amint felkerülnek oda, itt is linkelni fogjuk az oldalukat.


Címkék:   Y-cam   IP-kamera   Cube   HD   FullHD   PoE   MJPEG   MPEG-4   H.264  

Hozzászólások Új hozzászólás írásához be kell jelentkezned. Ha még nem regisztráltál, itt tedd meg!

.. total-email-bookaszpem.istvan@stardust.hu