Újdonságok a WWDC-n: Mountain Lion
Júliusban érkezik az idén februárban felvillantott OS X 10.8, azaz a Mountain Lion (Puma). Hivatalos források szerint több, mint 200 újdonságot kapunk a jelenlegi 10.7-hez képest, melyekből a legizgalmasabbakat mutatta be hétfőn a jól fésült vezető szoftverfejlesztő, Craig Federighi. Magasabb szintű kapcsolat az iOS eszközeinkkel, számos új funkció, és csak kétharmad annyiba kerül (19,99 USD), mint a Lion...
Február 16-án kelt hírünk végén összefoglaltuk az Apple operációs rendszerének eddigi névadó nagymacskáit, melynek során rácsodálkoztunk arra, hogy a Mountain Lion szinonímája, a Puma már a 10.1-es verzió során fel lett használva. Semmilyen tudatos visszautalás nincs a mostani névválasztással a második OS X-re, úgy tűnik csak arról van szó, hogy elfogytak a névválasztásra méltó macskák. Nem fogytak el viszont az ötletek az Apple-nél, így egy év alatt sikerült komolyan kiokosítani az oroszlánt.
Az új Mac-es operációs rendszer fejlesztésénél az egyik legfőbb szempont volt a minden eddiginél kényelmesebb és közelibb együttműködés az iOS-t futtató eszközökkel. Az azokon megszokott alkalmazásokból számos visszaköszön az OS X-ben is, és tovább nőt az iCloud szerepe, mint összekötő kapocs a mobil és az asztali gépeink adatállományai között. Mindegy, mely eszközünkön foglalkoztunk utoljára emailjeinkkel, naptárjainkkal, címtárunkkal, emlékeztetőinkkel, dokumentumainkkal, jegyzeteinkkel, az összes OS X/iOS készülékünkön az aktuális állapotban találjuk azokat az állandó szinkronizálás miatt. Levettük a legújabb leveleinket az iPhone Mail-jében, majd töröltünk közüllük párat, és megválaszoltunk kettőt? Amint a laptopunk elé ülünk, az azon futó Mail-ben ott lesznek a már letöltött levelek, a kidobott a kukában, a megválaszoltak pedig az elküldöttek között. Félbehagytuk egy Pages dokumentum szerkesztését az iMac-en? Betöltve az iPad-en a Pages-t, onnan folytathatjuk a munkát, ahol abbahagytuk az asztali gépen.
Emlékeztetők (reminders). Egy vagy több listát hozhatunk létre a fontos emlékeztetőkről. Határidőket rendelhetünk minden eseményhez, de akár egy helyszín elérése (pl. amint beértünk a mukahelyünkre a GPS pozíció szerint) is aktiválhatja az emlékeztetést. Természetesen az iCloud szinkronizálja az emlékeztetőket is az asztali- és mobilgépek között, és mindkét rendszeren egyformán néz ki a Reminders.
Jegyzetek (notes). Eddig is használhattunk jegyzettömblapokat a Dashboard-on, ezentúl a desktopra is ragaszthatjuk ezeket. De akár fotókat, csatolásokat is tehetünk rájuk, és egyetlen kattintással megoszthatjuk ezeket a Mail-en vagy a Messages-en (lásd lentebb) keresztül. Kereshetünk a jegyzetek között, gyorsan átlapozhatjuk őket, törölhetünk belőlük, vagy újat vehetünk fel bármikor. Természetesen az újféle jegyzetekkel is működik a szinkronizálás az iCloud jóvoltából. Az iOS-es jegyzetekhez képest az OS X verzióban tetszőleges betűtípust is használhatunk az íráshoz, és rich text fromátumban (formázással együtt) készíthetünk feljegyzéseket.
Üzenetek (messages). Az iOS kedvelt iMessages szolgáltatásának asztali változata. Gyakorlatilag egy Apple-féle Skype-ról beszélhetünk, természetesen az immár Microsoft tulajdonú Skype-énál látványosabb megvalósítással. Apple felhasználóknak többet mond, ha azt állítjuk, hogy a korábbi iChat alakult át ezen új alkalmazással. Képeket és akár videókat, tetszőleges dokumentumokat, névjegyeket is bedobhatunk a szöveg közé, látjuk, hogy a címzetthez (vagy címzettekhez) eljutott-e már az üzenet, akár iOS, akár OS X rendszert is használ az. Az Üzenetek alkalmazásból közvetlenül indítható a FaceTime, ha videótelefonálásre szeretnénk váltatni a chatelésről. Mivel az teljes üzenetátvitel titkosított, biztosak lehetünk benne, hogy más nem szerezhet tudomást a beszélgetésről, amire pl. a Skype esetében már nem mernénk mérget venni...
Értesítési központ (notification center). Aki használta már a nemrég fizetőssé vált Growl alkalmazást, ismerős lehet neki ez a funkció. A rendszer és a különböző programok által küldött értesítések egy helyen jelennek meg, bármi is csinálunk, a szemünk elé kerül a jobb felső sarokban lebegő értesítés. Az értesítések listája előcsalható a trackpad jobb széléről balra húzva az ujjunkat, ekkor jobbról becsúszik egy panel. Kétféle értesítést kaphatunk, bannert és riasztást. A bannerek csak pár másodpercig jelennek meg, majd diszkréten eltűnnek – bár a listán visszakereshetőek természetesen. A riasztások reakciót várnak tőlünk, pl. a megjelenített gombok közüli választást, vagy csak egy leokézást. Mindkét féle értesítésre ha rákattintunk, abba az alkalmazásba kerülünk, amelytől kapuk azt. Az új Értesítések preferencia panelon beállíhatjuk minden alkalmazáshoz, hogy miféle értesítést küldjön nekünk (bannert, riasztást, semmit), és az hogyan jelenjen meg:
Megosztás (sharing). Ezentől egy Share gomb jelenik meg számos helyen a 10.8-as rendszerben. Segítségével az adott alkalmazáson belülről oszthatunk meg számos dolgot (videót, fotót, egyéb fájlokat) a Mail, a Messages és az AirDrop alkalmazásokkal. Linkeket küldhetünk pl. a Safariból, és akár a Facebookon, vagy a Twitteren, Flickr-en, vagy a Vimeo-n is posztolhatunk íly módon. Lesz Sahre gomb pl. a Photo Boot-ban és a QuickTime Player-ben is
Power Nap. Hogy lesz-e magyar fordítása, azt még nem tudjuk, de ez a funkció csak az SSD meghajtóval szerelt laptopokon fog működni. Lényege, hogy számos műveletet a számítógépünk sleep közben is el tud végezni úgy, hogy azt észre sem vesszük, hiszen nem kapcsol be miatta a ventilátor, nem pörög fel a merevlemez (hiszen nincs is), továbbra is alvó állapotot jelez a LED. A jelenlegi információk szerint az alábbi tevékenységek működnek majd az alvó gépen:
- Levelek, kapcsolatok, naptárak, emlékeztetők, jegyzetek, diavetítések, Find My Mac infók (lásd előző hírünk végén) és dokumentumok szinkronizálása az iCloud-on keresztül
- Ha töltőre van dugva az alvó Mac, akkor a Software Update és a Time Machine is képes futni.
Safari. Ezentúl nincs külön keresőmező és címsor a böngészőablak tetején. Ahogy elkezdnük gépelni a címsorba, a program azonnal listázza az eddig leírtaknak megfelelő tartalmat az adott oldalon belül, a könyvjelzők és előzmények között, és természetesen az interneten az általunk preferált keresőmotor (Google, Yahoo, Bong, vagy Kínában a Baidu) eredményei alapján. Webcímeknél nem jelenik meg már a tényleg felesleges „http://” kezdet, viszont vastagabb betűvel ki lesz emelve a doamin név, mint az utána következő szövegek. A Reading List-hez adott oldalakat le is menti a program, így akkor is olvashatjuk majd őket, ha nincs aktív netkapcsolatunk. Az RSS-olvasó kikerült a Safariból, feedeket ezentúl csak külön alkalmazással tudunk olvasni (vagy a Mail-ben, ahogy eddig is). Lesz egy új beépített jelszókezelő is a beállításk között, mint a Keychain, de itt csak a böngészés során használt jelszavainkat menedzselhetjük. Az iCloud szinkronizálja a megnyitott oldalainkat is az OS X-es és iOS-es Safarik között.
Diktálás. Ahol gépelni lehet az OS X-ben, illetve bármely, a rendszerben futó alkalmazásban, ott ezentúl angolul, franciául, németül és japánul is diktálhatunk a gépnek a beépített mikrofonon keresztül. Nem tévesztendő össze ez a funkció az iOS Shiri-jével, itt csak beszédfelismerésről van szó, nem a hallottak értelmezéséről (még).
Twitter és Facebook integráció. Számos alkalmazáson belül (pl. Safari, iPhoto, Photo Booth) egyetlen gombnyomással tudunk Twitter, vagy Facebook posztokat küldeni (linkeket, képeket), ha egyszer bejelentkeztünk már ezen oldalakon a saját fiókunkba. Az OS X címtárába (Contacts) automatikusan bekerülnek a Facebook-os ismerőseink, fotóval együtt. Ráadásul ha frissítik adataikat, az a mi címtárunkban is frissül azonnal. Ha Facebook, vagy Twitter értesítésünk értkezik, az az Értesítési központon keresztül megjelenik az OS X-ben is, mint banner, vagy riasztás.
Game Center. Az iOS eszközökről származó játékközpont alkalmazás lehetővé teszi, hogy bárkivel játszhassunk, függetlenül attól, hogy iOS, vagy OS X rendszert használ az illető. Beléphetnük – ha van már ilyen – az iOS-ben használt accountunkkal, vagy készíthetünk újat az Apple ID-nk alapján. A Game Center segítségével az OS X alatt is folytathatjuk az iOS-ben félbehagyot játszmáinkat, a progra ajánl nekünk ellenfeleket a világ bármely pontjáról, vagy kihívhatjuk egy menetre saját ismerőseinket is.
AirPlay. Az AirPlay mirroring segítségével – ahogy egy iPad-ről – az OS X alól is kiküldhető a számítógép képe egy Apple TV-re, ami egyszerűvé teszi bemutatók kivetítését, vagy éppen csak játékot, vagy mozizást a nagyképernyős tévénken.
Gatekeeper. Amíg csak a Mac App Store-ból töltünk le programokat, biztosak lehetünk benne, hogy veszélyes, ártalmas, vagy hibákat okozó program nem kerülhet a gépünkre. De elég kevés Mac tulajdonos van szerintem, aki csak és kizárólag, vagy akár főleg az app Store-ból szerezné be a programjait. Ezentúl az Apple egyedi azonosítót fog kiosztani a megbízható, „nyilvántartott” fejlesztőknek. Ez az azonosító a kifejlesztett programokba is belekerül, a Gatekeeper pedig képes ennek meglétét ellenőrizni a telepítés előtt.
A System Preferences Security & Privacy beállításainál határozhatjuk meg, hogy milyen forrásból (App Store, nyilvántartott fejlesztők, vagy bármilyen) származó alkalmazások telepítését engedélyezzük a rendszernek. Az aktuális beállítás telepítéskor manuálisan felülbírálható, ha bizonyosak vagyunk benne, hogy megbízhatóan működő alkalmazást fogunk installálni. Ezen megoldással az Apple nagyobb kontrollt képes gyakorolni a fejlesztők fölött, hiszen könnyen megteheti, hogy bármikor blokkolja egy adott (neki valamiért nem tetsző) fejlesztő azonosítóját, így nem telepíthető a tőle származó alkalmazás ettől fogva (legalább is azokon a gépeken, ahol a felhasználó így állította be a Gatekeepert). Mindenesetre elgondolkodtató, hogy ezen funkció implementálása milyen valós előnyökkel járhat a felhasználóknak, és milyenekkel az Apple-nek...
Ezzel nagyjából a végére is értünk annak bemutatásában, hogy mi mindenről volt szó a hétfő fejlesztői konferencia megnyitó előadásában. Talán érdemes még megemlíteni, amiről nem volt szó, de szép csendben megtörtént:
- A közel két éve érintetlen Mac Pro-k újabb és gyorsabb processzorokat kaptak, immár akár két darab 3,06 Ghz-es, 6-magos Intel Xeon E5645-ös processzorral (12 mag összesen!) is rendelhető a csúcsmodell Mac Pro Two. A korábbi 6 GB helyett most már 12 GB ezen Pro gyárilag telepített memóriája, miközben az (dolláros) árak nem változtak. A Mac Pro One Server is erősödött, 3,2 Ghz-es 4-magos Xeon W3565 hajtja ezentúl.
Megújult az Airport Express is. Doboza megyegyezik az Apple TV készülékházával (tenyérben elfér), de természetesen ő fehér maradt. Mint AirPlay zenelejátszó nem változott, az újdonságok a router funkciókat érintik. Mostantól 2,4 és 5 GHz-es frekvencián is képes párhuzamosan működni, és egy 10/100-as ethernetportot is kapott, ami egy mondjuk gigabites switch-re dugva teljes értékű ethernetes routerré teszi a kisebbik Airportot.
- Megirigyelve a 3rd-party iPad kiegészítőgyártók sikereit, amelyeket az iPad hátát is védő különböző tokokkal értek el, szép titokban piacra dobta a saját, teljes védelmet biztosító megoldását Smart Case néven, mely a Smart Cover színeiben kapható.
Átgondolva a WWDC megnyitó alapján íródott cikksorozatunkat (1. rész, 2. rész), az alábbi következtetéseket sikerült levonnom magamban:
Nagyon „kerek” ez a történet, amit az Apple ír... A hordozható (telefon, tablet, notebook) és az asztali gépeken futó iOS és OS X operációs rendszerek egyre szorosabb kapcsolata, szinte összeforrasztása olyan komplett kommunikációs és számítástechnikai rendszert garantál, amely páratlan az iparágon belül. Vannak már nagyon jó terméket készítő telefongyártók, vannak jó mobil operációs rendszerek, van pár gyors és elegáns táblagép más gyártótól is, és természetesen laptopból és munkaállomásból sem csak az Apple tud komolyat készíteni. Viszont egyedül ő képes mindezeket egyszerre szállítani, minden eszközt, a hardvert és a szoftvert is kézben tartani. Ez olyan óriási előny, amelynek segítségével a legmegbízhatóbb megoldást kínálhatja a felhasználóknak minden téren, és szerintem lehetetlen behozni a konkurenciának mindezt. Olcsóbbat bizonyosan lehet készíteni minden felsorolt területen, de jobbat, „kerekebbet”, zökkenőmentesebben együttműködő rendszert nemigen. Egyértelműen látszik a két legnagyobb követő, a Google és a Microsoft részéről is, hogy érzik az erejét a teljes megoldásnak, hiszen az Apple-t követve ők is saját operációs rendszereket fejlesztenek, mobilgyártásba kezdenek vagy mobilgyártókat, -technológiákat vásárolnak fel, zenelejátszóval, online áruházzal próbálkoznak. Mindeközben az Apple már csak csiszolja a komplett, kerek egész megoldását, és növeli az elégedett felhasználói számát, a programkínálatát operációs rendszereihez. És akkor még nem is beszéltünk az iTunes áruházról, vagy a számtalan műszaki cikkről, ami egy iPhone-nal távvezérlehető (tévé, erősítő, gázkazán, világítás, autóhifi, játékok, stb)...
Nem szeretnék vitába szállni azokkal, akik pl. az androidos telefonok rajongói (magam is ilyet használok), vagy Windows 8-ra várnak éppen. Biztosan lehet ezeken a platformokon olyan megoldásokat találni, amelyek kielégítik az adott készülékkel kapcsolatos összes jelenlegi igényünket, akár jóval olcsóbban is, mint ahogy az Apple-féle alternatíva teszi. Ha azonban 2–3 féle eszközt (okostelefon, tablet, laptop, munkaállomás) is használunk már (és hamarosan ez lesz az általános szerintem), azaz komplett rendszert szeretnénk, ami „csak működik”, nem mindössze egy jó tabletet, akkor nem kérdés, hogy az Apple az egyetlen jelenlegi lehetőség. Ráadásul a kaliforniai cég ahhoz is remekül ért, hogy ne csak a felhasználók kívánalmainak megfelelő eszközöket gyártson, de olyan igényeket is felébreszt egy-egy ötletével, amely nélküle talán még évekig fel sem merült volna legtöbbünkben. Tehát kapunk valamit, aminek használata során szembesülünk azzal a kérdéssel, hogy „hogyan is tudtam eddig enélkül dolgozni/szórakozni/tanulni?”
Azt gondolom, nem véletlen, hogy számtalan ismerősöm van, aki Windows-ról OS X-re, vagy mondjuk Androidról, Symbian-ról iOS-re váltott. De soha nem hallottam olyanról, aki eladta/kidobta a Mac-jét, és Windows-t használt volna ezután önszántából. Hasonlóan – ha csak nem anyagi okoból –, nem ismerek senkit, aki vett egy iPhone-t, majd lecserélte volna pl. egy Androidos HTC-re. Ha tudtok ellenpéldát, írjátok meg, kíváncsi lennék rá!
Nem állítható, hogy az Apple gépei olcsók lennének, mert nem azok. Ha azonban a melléjük kapott/vásárolható szoftverekkel együtt nézzük az ár-/értékarányt, már kimagasló eredmény jön ki. Mikor pedig munkánk, hobbink, vagy csak kényelmességünk révén rá vagyunk szorulva az okostelefonokra, tabletekre, latopokra, asztali gépekre, a közösségi oldalakon való aktív életre és digitális eszközöket használunk (pl. videókamera, fényképezőgép, zenelejátszó) mindössze két választásunk marad: gyűjtünk a legjobban működő megoldásra (amit az Apple kínál), vagy megpróbáljuk minél kevesebb pénzből utánozni azt. A fiatalok, a számítástechnika iránt mélyebben érdeklődők szeretik a kihívásokat, a problémamegoldásokat (miért nem indul, miért lassult le, miért fagyott meg, milyen vírust tartalmaz, hová tűnt?) és van is idejük kísérletezgetni. De ha inkább használni szeretnénk az IT-eszközeinket, élvezni ahogy minket kiszolgálnak, nem pedig bütykölni őket, kiséretezgetni, akkor inkább gyűjtsünk az eredetire! Én immár 18 éve gyűjtök folyamatosan :)
Címkék: Mountain Lion iCloud Game Center AirPlay Safari Power Nap Airport Express Mac Pro