Kosár: még üres a kosarad

Médiaszerverek

Felmerülhet a kérdés, hogyan fogja „látni” a házi zene-, film-, képtárban lévő fájlokat a lejátszónk. Ezt a feladatot a natív hálózati fájlmegosztás, vagy médiaszerver alkalmazás végezheti el.

A médiafájlok elérhetősége kétféle lehet:

  • fájl böngészés
  • stream kapcsolat UPnP médiaszerverrel

A fájlböngészés jellegű kapcsolat

Ha a lejátszó képes közvetlen fájl szintű elérésre (file browse), akkor a készülék és a médiaszerver között csak azt kell megteremteni, hogy a hálózati kapcsolat létrejöjjön, és a médiaszerveren tárolt fájlok megosztottak legyenek a hálózat irányába, így a lejátszó el tudja érni és le tudja játszani azokat.
A hálózati beállítások és a fájlok megosztási beállításai a modern operációs rendszerekben alapszolgáltatások, ezek beállításai rendszerfüggőek. Arra érdemes odafigyelni a rendszer felépítése ill. a lejátszó beszerzése során, hogy a lejátszó kezelje az általunk alkalmazni kívánt operációs rendszer hálózati protokollját (a CIFS/SMB pl. mind Windows, mind Macintosh környezetben használható)

Ha a fájl-böngészés típusú kapcsolatot használjuk, akkor fontos, hogy zenetárunkban az egy albumhoz tartozó zeneszámokat (trackeket) egy ún. lejátszási lista (playlist) fájllal egészítsük ki, mert így tudja majd a zenelejátszónk az albumok dalait megfelelő sorrendben beolvasni és megszólaltatni.
A lejátszási lista (.m3u, .pls) egy olyan fájl, amelyben megfelelő sorrendben felsorolásra kerülnek az album zeneszámai.
A lejátszási listákat egyes rippelő programok automatikusan létre tudják hozni, de utólagosan is létrehozhatók a taggelésnél említett segédalkalmazásokkal.

Stream (adatfolyam) jellegű kiszolgálás UPnP médiaszerverrel

Ha lejátszónk stream kapcsolattal kommunikál a médiaszerverrel, akkor egészen más a helyzet: a hálózati háttértáron futó szerverprogram szolgálja ki a lejátszót, sőt egyes esetekben aktívan vezérli is azt (pl. Slimserver, lásd lejjebb). Ezt a kiszolgáló programot hívjuk médiaszerver programnak. Egyre több házimozi-erősítő (pl. Denon) is képes hálózati zenelejátszásra egy médiaszerver program segítségével.

A legtöbb médialejátszó mellé kapunk valamilyen egyszerűbb vagy komolyabb szerverprogramot is, amelyet arra a számítógépre (vagy gépekre) kell feltelepítenünk, amely a filmeinket, zenéinket, képeinket tárolja.
A médiaszerverként is használható NAS (hálózati háttértár) eszközök esetében már gyárilag része a saját operációs rendszerüknek (amely általában Linux alapú rendszer) a médiaszerver, illetve akár többféle is megtalálható bennük, melyek egy-egy ismertebb termékre vannak optimalizálva (pl. a SlimServer a SlimDevices Squeezbox és Transporter lejátszóihoz). A komolyabb NAS-okra utólag is fel lehet telepíteni szerverprogramokat (pl. a TwonkyVision a legismertebb NAS-okhoz adaptált verzióban is létezik, pl. ReadyNAS, QNAP), így lehet pl. utólagosan kompatibilissé tenni a ReadyNAS szervereket a NOXON2 Audio lejátszóval.

Néhány ismertebb UPnP médiaszerver alkalmazás:

A stream-szerver alkalmazásnak tehát folyamatosan futni kell a médiaszerveren, ez az alkalmazás szolgálja ki a hálózati lejátszónkat. A megfelelő beállításokat el kell végezni rajta, hogy „lássa” a film, fotó vagy zenei fájlokat, és úgy szolgálja ki lejátszónkat, ahogy az számunkra a legjobb. Számos beállítását érdemes alaposan végignézni és kiválasztani az igényeink szerinti opciókat. A DLNA (vagy más néven UPnP AV) kompatibilis szerverek http protokolon keresztül kommunikálnak, mely jóval gyorsabb átvitelt biztosít, mint mikor maga a lejátszó böngészik SMB vagy NFS kapcsolaton keresztül. Így, médiaszerver-program segítségével olyan nagyobb bitsebességű fájlok is lejátszhatóak hálózaton át, melyek más módon már akadoznának.

Ahogy fentebb említettük már, a stream-szerverek „saját” készülékeikkel szorosabban együtt is működnek, azaz a támogatott lejátszókat nem csak kiszolgálják a médiafájlok elérhetővé tételével, de irányíthatják, szinte át is konfigurálhatják azt.
A Logitech/SlimDevices Slimserver pl. a Squeezebox vagy Transporter lejátszók szinte minden konfigurációs beállítását is kontrollálja, tehát a saját készülékekkel történő üzemeltetés hasznos plusz lehetőségekkel is jár.

A másik előnye a stream-szerver alkalmazásnak, hogy olyan lehetőségeket nyújt, amelyeket egy fájlböngésző kapcsolattal nem, vagy csak nehézkesen lehet megoldani: a stream szerver program saját adatbázisban tárolja fájljaink információit (zenei fájloknál pl. az ID tag információkat), és ezek között sokkal hatékonyabban, gyorsabban tudunk keresni, lapozni.
Több száz vagy ezer zenei album esetén ez az előny jelentősre nő, szinte elengedhetetlenné válik, ezért kijelenthetjük, hogy a UPnP stream szerver alkalmazása komolyabb méretű zenetár esetén megkerülhetetlen. Több médiaszerver képes képes valós időben fájlformátum-konverziót is elvégezni, így a lejátszónk számára gyárilag nem érthető formátumú zene, film vagy kép is meghallgatható, megnézhető, mert a szerverprogram már a készülékkel kompatibilis formátumban továbbítja azokat.

UPnP a Wikipediaban
iTunes a Wikipediaban

.. total-email-bookaszpem.istvan@stardust.hu