Ha a lehető leggyorsabb külső FireWire háttértárat keresed pl. a Mac OS X Leopard TimeMachine programjához, megtaláltad azt. Ebben a modellben gyárilag két darab 400 GB-os merevlemez van hardveres RAID0 módban egybeformázva. Így kapacitásuk össszeadódik, azaz 500 GB-os külső tárat fog látni a számítógéped. A RAID0 miatt pedig ez a két lemez úgy fog működni, mintha két külön mozgatható olvasófejjel ellátott winchestered lenne: amég éppen ír egy szektort az egyik lemezre, addig a másikon már mozdul az újabb pozícióba a másik fej. Egy fájl darabjai felváltva kerülnek az egyék és a másik lemezre, ezáltal jelentős gyorsulás érhető el ahhoz képest, amikor csak egyetlen winchestert használunk.
FireWire 800-on max. 55 Mbyte/másodperc sebességet érhetünk el egy jó minőségű külső házzal, RAID0 esetén azonban a Formac akár
88 Mbyte/másodperc sebességre is képes. Ennél gyorsabban már csak eSATA vezérlővel és eSATA külső lemezzel tudnánk adatokat mozgatni. FireWire 400 esetében is érezhető a RAID0 jótékony hatása, de nem olyan látványos, mint a 800 Mbites buszon.
Sebessége miatt ideális választás az XTR videós és zenei alkalmazásokhoz, ahol kulcskérdés a gyors átvitel, illetve folyamatos backup-oláshoz (pl. TimeMachine), ahol zavaró lenne, ha rendszeresen és sokáig tartana a háttértár szinkronizálása gépünk belső lemezéhez. Azt azért ne felejtsük el, hogy két lemez RAID0-ás használata esetén bármelyik lemez halálakor elvész minden adatunk, így ne csak itt legyenek meg fontos fájlaink, és valóban inkább csak backup lemezként, vagy gyors munkaterületnek használjuk a Formac XTR winchestereket. Archiváláshoz RAID1/5/X-RAID megoldásokat válaszunk!
A FireWire buszon több külső egység láncba fűzhető, de ilyenkor természetesen megoszlik a 400 vagy 800 Mbites buszsebesség a láncolt eszközök között. Több XTR ház egymás tetejére is helyezhető, így spórolhatunk a hellyel az asztalunkon, ha szükség lenne több lemezre is.
Mivel a külső borítás nem fém, és két lemez van összezárva a dobozban (habár a tápegység kívül található), egy beépített ventillátor segít a felesleges hő elvezetésében. A Formac által Cool-disk-nek hívott megoldás a hőmérséklet fügvényében vezérli a ventillátort, ha nincs szükség rá, akkor akár le is állítja azt. Így sikerült elérni, hogy 10–35 C° külső hőmérséklet mellett használható az XTR.
Mivel Oxford 912-es ATA-FW bridge elektronikát használ ez a modellcsalád, biztosak lehetünk benne, hogy a legmegbízhatóbb FireWire kapcsolatot kapjuk. Mivel ATA lemezeket kezel ez a chipset, így a legnagyobb XTR modell a 2x750 GB=1,5 TByte kapacitású lehet, hiszen a legnagyobb méretű ATA lemez 750 GB-os.
Gyártói weboldal:
link... Angol termékismertető PDF-ben:
link...A termékcsalád technikai adatai:
link...