Kosár: még üres a kosarad

inXtron Hydra Super-S LCM

FW800/FW400/USB2/eSATA 3,5"-es RAID ház

94 100 Ft (utolsó ár) inXtron
Jótállás: 2 év
Elérhető:
már nem forgalmazott termék!





Négylemezes, hardveres RAID-del ellátott professzionális külső ház gyors és biztonságos adateléréshez/tároláshoz. Akár 2 TByte-os lemezek is használhatóak, így max. 6 Tbyte szabad kapacitás érhető el, amit akár 240 Mbyte/másodperc fölötti sebességgel is tudunk haszálni (eSATA-n).
RAID 0, 1, 3, 5, 10 és Spanning módok használhatóak tetszés szerint.

Azok számára készült a Hydra RAID és a Hydra Super-S Combo továbbfejlesztett változata, akiknek a kétlemezes házak kapacitása már nem elegendő, és biztonságos (RAID1 és RAID3, vagy RAID5), vagy gyors (RAID0), esetleg a két lemezzel nem megvalósítható, egyidőben biztonságos és gyors (RAID10) megoldást keresik a számítógéphez közvetlenül csatlakoztatható nagyméretű háttértár formájában. A hátlapon gyakorlatilag minden manapság használatos csatlakozás rendelkezésre áll, akár Windows-os, akár Mac OS X-et futtató géphez csatlakoznánk: USB2, Firewire 400 és 800, sőt a leggyorsabb kapcsolatot (akár 240 MByte/másodperc) biztosító eSATA is. A készülék képes kihasználni a SATA-II-es winchesterek 3 Gbit/másodperces adatsebességét is.

Az LCM modell legfőbb újdonsága a kék háttérvilágítású LCD-kijelző és kezelőpanel. Ennek segítségével a komplett üzembehelyezés is elvégezhető (RAID-mód kiválasztása, formázás, stb.), lekérdezhető a ventillátor sebessége (ez meg is változtatható) és a belső hőfok, az egyes lemezek hőmérséklete, kapacitása, gyári száma, valamint beállíthat a hangjelzéssel történő hibajelzés is. Az LCD háttérvilágítása három különféle üzemmódba kapcsolható.

A Hydra Super-S LCM is maximum négy lemezt képes fogadni, azok elölről, fiókonként tolhatóak a házba (a készülék alján lévő zár nyitása után a belső rész kihúzható, majd az előlap levehetővé válik, akár menet közben is cserélhető a lemez – „Hot Swap").
A korábbi Hydra modellekhez képest újabb RAID-mód (RAID3) használatát is lehetővé teszi:

  1. Spanning: az installált lemezek egyetlen nagy meghajtóként látszanak a számítógép felül. Tetszőleges márkájú és kapacitású lemezeket használhatunk, 2 vagy 4 darabot, azokat az elektronika egybeformázza, és folyamatosan tölti fel őket adattal, mintha valóban egy nagy lemez lenne benne. A szabad kapacitásunk azonban a legkisebb méretű lemez által meghatározott (az Oxford chip limitációja), a nagyobb lemezekből is csak ez a méret lesz használható (tehát 500+750+250 GB-os lemezek esetén csak 3x250=750 GB lenne az össz méret,így nem érdemes keverni a különböző méretű winchestereket). Nincs azonban megoldva a biztonság, sőt, bármelyik lemez meghibásodása esetében az összes adatot elveszítjük, ami csak a max. négy lemezen volt!
  2. RAID0: Ebben a módban 2, vagy 4, egyforma méretű (és ajánlottan egyforma típusú) lemezre lesz szükségünk. Itt is összeadódik a lemezek kapacitása (tehát 4 darab terrabájtos lemezt használva közel 4 TByte tárhelyünk lesz), de a az adatok elérése párhuzamosan történik, azaz egyszerre ír/olvas valamennyi fej a lemezeken, így jelentősen gyorsabb adatátviteli sebesség érhető el, már a kétlemezes RAID0-nál is.
  3. RAID1: Csak 2 lemez esetén használható ez a mód (4-lemeznél a RAID5 az alternatívája). A lemezek tükrözve lesznek, ezért egyforma kapacitásúakat kell használnunk (ajánlott itt is az egyforma típus a páron belül), a számítógép pedig egy lemezt fog látni. Sebességnövekedést nem hoz a módszer, de a lemezpáron belül bármelyik winchester meghibásodhat, akár menetközben kicserélhető egy azonos méretűre, és a párjáról visszaépül rá automatikusan a tartalom. Adatvesztés csak akkor történhet, ha egyazon időben romlik el mindkét lemez, aminek az esélye igen alacsony.
  4. RAID10 (1+0): 4 egyforma lemezzel működik (különböző méretű diszkek esetén a legkisebb kapacitása lesz csak kihasználva a nagyobbakból is), a lemezek összkapacitásának a fele lesz szabadon használható. Két tükrözött (RAID1) tömb készül, és ezek RAID0-ként vannak összekapcsolva. Előnye, hogy gyorsabb, mint a lemezekkel jobban gazdálkodó RAID5, és ha nem az egyazon RAID1 tömbben lévő két lemez megy egyidőben tönkre, hanem mindkét RAID1-es kötetből 1–1 darab, akkor adatvesztés nélkül vészelhető át a dupla lemezhalál.
  5. RAID5: Három vagy négy darab egyforma lemezzel működik (különböző méretű diszkek esetén a legkisebb kapacitása lesz csak kihasználva a nagyobbakból is), egy lemeznyi tárhelyet nem tudunk kihasználni a biztonság miatt, így hatékonyság terén ez az egyértelműen jó választás. Ha csak három lemezt akarunk használni, a negyedik beállítható tartalékként (spare). Ebben az esetben, ha meghibásodik a 3-lemezes tömb bármelyik winchestere, akkor emberi beavatkozás nélkül a rendszer automatikusan beépíti a negyedik lemezt az elromlott helyére, és visszaáll a biztonság.
  6. RAID3: Hasonlóan a RAID5-höz, ez is 3–4 lemezzel használható, és itt is lehet tartalék lemez a 4. helyen. Lényege, hogy un. byte-szintű paritással dolgozik, és egy kijelölt lemezen tárolja az ellenőrzőösszegeket, az előző lemezekre írt bájtok alapján számolva. Így a lemezsebesség (lineáris írásnál/olvasásnál) nem lassabb annál, mintha egyetlen szimpla lemezt használnánk, és ha valamelyik lemez elromlik, akkor sem lassul a RAID tömb működése. Csak teljesen egyforma típusú lemezekkel érdemes használni.

A komolyabb NAS-okkal ellentétben, itt egy adott RAID tömb nem bővíthető újabb lemezzel anélkül, hogy újraformáznánk a winchestereket!

A különböző RAID-módokban elérhető sebességek USB2-es csatlakozás esetén:


FireWire 400-on keresztül:


FireWire 800-as kapcsolaton:


eSATA-portot használva:

(A méréseknél használt gépek: Windows XP, Intel Pentium 4, 3 Ghz, 2 GB RAM és OS X 10.5.5, MacPro Xenon Quad Core 2,8 Ghz, 4 GB RAM. A fenti adatok a korábbi Hydra Super-S Combo eredményei.)

Ahogy látható a fenti diagrammokból, minden RAID-mód mellett természetesen az eSATA csatlakozás biztosítja a leggyorsabb működést, az tudja csak kihasználni a SATA lemezeket maximálisan.

A fém ház ellenére a négy lemez és a belső tápegység miatt már aktív hűtést is igényel az inXtron Hydra Super-S Combo is. Ezt a hátlapon lévő nagy ventillátor biztosítja, amely automata módban használva a hőmérséklettől függően változtatja a fordulatszámát: 44 fokig alapjáraton működik (tehát le sosem áll), innen minden 5 fokos hőemelkedés után gyorsul egy kicsit, még 61 foktól működik maximális sebességgel. Ha a Hydra-t hűtött helyiségben használjuk, ki is kapcsolható teljesen a ventillátor. A lemezek viszont sosem állnak le, tehát nincs készenléti állapota ennek a Hydra-nak sem.

Mint minden inXtron ház esetében, a Hydra-nál is valamennyi csatlakozóhoz kábelt is találunk a dobozban (FW800, FW400, USB2, eSATA). Ha véletlenül többféle kábellel is csatlakoznánk a számítógéphez, az USB kapcsolat élvez elsőbbséget.

Gyártói weboldal: link...
Angol kézikönyv: link...
Német kézikönyv: link...

Jelmagyarázat:

igen igen
nem nem
talán opcionális/nincs adat
Diszk-kompatibilitás

igen  SATA meghajtók kezelése
nem  SAS meghajtók kezelése
nem  2,5"-es HDD/SSD fogadása
igen  3,5"-es HDD fogadása
nem  M.2 SSD-modulok fogadása
nem  1 HDD/SSD fogadása
igen  2 HDD/SSD fogadása
igen  3 HDD/SSD fogadása
igen  4 HDD/SSD fogadása
nem  5 vagy több HDD/SSD fogadása


RAID

igen  RAID0 (gyorsabb működés)
igen  RAID1 (tükrözés, 1 lemez hibásodhat meg)
igen  RAID5 (1 lemez hibásodhat meg)
nem  RAID6 (2 lemez hibásodhat meg)
nem  online bővíthető RAID
igen  JBOD (különböző méretű lemezek egybe formázása)
nem  Non-RAID (külön megjelenő lemezek)


Csatlakozók

nem  Thunderbolt 2 csatlakozó
nem  Thunderbolt 3 csatlakozó
nem  Thunderbolt 4 csatlakozó
igen  eSATA csatlakozó
igen  FireWire 400-as csatlakozó
igen  FireWire 800-as csatlakozó
igen  USB 2.0 csatlakozó
nem  USB 3.x Gen1 csatlakozó (5 Gbit/s)
nem  USB 3.x Gen2 csatlakozó (10 GBit/s)
nem  USB 3.x Gen2 2×2 csatlakozó (20 GBit/s)
nem  USB 4 csatlakozó
nem  RJ45 UTP csatlakozó
nem  HDMI csatlakozó
nem  DisplayPort csatlakozó


Egyéb

nem  port multiplier (egy eSATA buszon több lemez kezelése)
igen  belső ventilátor
nem  kapcsolóval konfigurálható
nem  firmware-en keresztül konfigurálható
nem  szoftveres titkosítás
nem  AES 256 bites hardveres titkosítás
igen  fém készülékház
igen  firmware frissítés lehetősége
Regisztrált felhasználóként feliratkozhatsz, hogy ennek a terméknek az új híreiről értesítést kapj. Regisztráció itt...
.. total-email-bookaszpem.istvan@stardust.hu