Azok számára készült a Hydra, akiknek a kétlemezes házak kapacitása már nem elegendő, és biztonságos (RAID1), vagy gyors (RAID0), esetleg a két lemezzel nem megvalósítható egyidőben biztonságos és gyors (RAID10) megoldást keresik a számítógéphez közvetlenül csatlakoztatható nagyméretű háttértár formájában.
A Hydra maximum négy lemezt képes fogadni, azok elölről, fiókonként tolhatóak a házba (a készülék alján lévő zár nyitása után a belső rész kihúzható, majd az előlap levehetővé válik). A négy lemez már többféle RAID-mód használatát is lehetővé teszi, nézzük végig ezeket (illusztrációkat lásd a képek között):
- BIG (JBOD): azaz „nagy”. Ahogy a MacPower elnevezése is mutatja, itt az installált lemezek egyetlen nagy meghajtóként látszanak a számítógép felül. Tetszőleges márkájú és kapacitású lemezeket használhatunk, azokat az elektronika egybeformázza, és folyamatosan tölti fel őket adattal, mintha valóban egy nagy lemez lenne benne. A szabad kapacitásunk tehát a lemezek összes szabad méretével egyezik meg. Nincs azonban megoldva a biztonság, sőt, bármelyik lemez meghibásodása esetében az összes adatot elveszítjük, ami csak a max. négy lemezen volt!
- FAST (RAID0): azaz „gyors”. Ebben a módban négy, egyforma méretű (és ajánlottan egyforma típusú) lemezre lesz szükségünk. Itt is összeadódik a lemezek kapacitása (tehát 4 darab terrabájtos lemezt használva közel 4 TByte tárhelyünk lesz), de a az adatok elérése párhuzamosan történik, azaz egyszerre ír/olvas valamennyi fej a lemezeken, így jelentősen gyorsabb adatátviteli sebesség érhető, még akár a kétlemezes RAID0-nál is.
- SAFE (RAID1): azaz „biztonságos”. 2 vagy 4 lemez esetén használható ez a mód. Párosával a lemezek tükrözve lesznek, ezért egyforma kapacitású párokat kell használnunk (ajánlott itt is az egyforma típus a páron belül), a számítógép pedig egy vagy két lemezt fog látni. Sebességnövekedést nem hoz a módszer, de a lemezpárokon belül bármelyik winchester meghibásodhat, akár menetközben kicserélhető egy azonos méretűre, és a párjáról visszaépül rá automatikusan a tartalom. Adatvesztés csak akkor történhet, ha egyazon időben romlik el egy lemezpár mindkét tagja, aminek az esélye igen alacsony.
- SAFE II (RAID10): Ha nem a szabad kapacitás, hanem a sebesség és a bizonság a fontos, akkor érdemes ezt a módot beállítani formázás előtt. 4 darab egyforma lemezzel működik, és a lemezek összkapacitásának felét tudjuk szabadon használni, a másik fele a biztonságra megy el.
A
BIG és
SAFE módoknál lehetőségünk van 4 lemeznél kevesebbel is létrehozni a RAID-tömböt, majd később újraformázás nélkül bővíthető újabb lemezekkel a rendszer (a
SAFE esetében egyidőben újabb kettővel). A RAID-módok kiválasztása az előlap alá elrejtett Confirm ls Mode gombokkal lehetséges.
Megjegyzés: Ott, ahol egyforma méretű lemezeket javasoltunk használni a fenti működési módok esetében, eltérhetünk ettől, de a kisebb lemez kapacitása fogja meghatározni a RAID tömb méretét, tehát a párjából (vagy a másik három lemezből) is csak a kisebb mérete lesz kihasználva, így nem érdemes különböző méretűeket összefűznünk.A különböző működési módokban elérhető írási/olvasási (write/read) sebességek USB2-es csatlakozás esetén:
FireWire 400-on keresztül:
FireWire 800-as kapcsolaton:
Ahogy látható a fenti diagrammokból, minden RAID-mód mellett a FireWire 800-as csatlakozás biztosítja a leggyorsabb működést, és Apple Macintosh gépeken általában jóval gyorsabb a Hydra minden porton keresztül, mint Windows-os PC-n.
A Hydra hátlapján a csatlakozók mellett találhatunk egy apró kapcsolót is, ami A és B állapotba húzható. Ennek az a szerepe, hogy mivel néhány régebbi operációs rendszer nem tud 2 TByte-nál nagyobb lemezeket kezelni, beállítható, hogy ha ennél nagyobb lenne a gép felé megjelenő RAID tömb mérete, akkor azt a készülék automatikusan kettévágja, és a számítógép két darab, 2 TByte-nál nem nagyobb lemezt fog érzékelni. A kapcsoló mások állapota az aktuális firmware által (még) nem támogatott, azaz nem hozható létre 2 TB-nál nagyobb kötet. Így pl. 4 darab 1 TB méretű lemezt csak két darab 2 TB-os tömbben tudunk használni, azaz két meghajtóként fog megjelenni a számítógépen.
A fém ház ellenére a négy lemez és a belső tápegység miatt már aktív hűtést is igényel a MacPower Hydra. Ezt a hátlapon lévő nagy ventillátor biztosítja, amely a hőmérséklettől függően változtatja a fordulatszámát. 44 fokig alapjáraton működik (tehát le sosem áll), innen minden 5 fokos hőemelkedés után gyorsul egy kicsit, még 61 foktól működik maximális sebességgel.
Mint minden MacPower ház esetében, a Hydra-nál is valamennyi csatlakozóhoz kábelt is találunk a dobozban (FW800, FW400, USB2). Ha véletlenül többféle kábellel is csatlakoznánk a számítógéphez, az USB kapcsolat élvez elsőbbséget.
Gyártói weboldal:
link...Angol kézikönyv:
link...Német kézikönyv:
link...A különböző Hydra modellek összehasonlító táblázata:
link...