Kosár: még üres a kosarad

Netgear EVA8000

Wifi/ethernet médialejátszó

76 200 Ft (utolsó ár) Netgear
Jótállás: 2 év
Elérhető:
már nem forgalmazott termék!
Windows Macintosh Linux





A NETGEAR EVA8000 igen komoly előrelépés a gyártó korábbi modelljéhez képest.Ez már egy full HD-s, HDMI kimenettel is ellátott, Sigma Design EM8623 chipsettel készült (mint a DVICO TViX-ek) wifi-s (54 Mbit) és ethernetes (10/100 Mbit) médialejátszó. Külseje a hifi cuccok közé illő, elegáns, lapos, és szerencsére nem csak az előlapon, de a hátulján is találunk USB2-es csatlakozót, így egy külső merevlemezel saját winchestere is lehet. Semmiféle kijelző nem található az EVA8...
A NETGEAR EVA8000 igen komoly előrelépés a gyártó korábbi modelljéhez képest.
Ez már egy full HD-s, HDMI kimenettel is ellátott, Sigma Design EM8623 chipsettel készült (mint a DVICO TViX-ek) wifi-s (54 Mbit) és ethernetes (10/100 Mbit) médialejátszó. Külseje a hifi cuccok közé illő, elegáns, lapos, és szerencsére nem csak az előlapon, de a hátulján is találunk USB2-es csatlakozót, így egy külső merevlemezel saját winchestere is lehet. Semmiféle kijelző nem található az EVA8000-en, így bármiféle használathoz elengedhetetlen a TV bekapcsolása.

A készülék első bekapcsolás után legalább 1 percig bootol, de később, ha nem húzzuk ki a konnektorból, készenléti állapotból azonnal üzemkész. Fura, hogy a beállításokat nem saját memóriájába menti, hanem pl. USB-s háttértárra, így már csak ezért is érdemes mondjuk egy pendrive-ot mindig bedugva hagyni, különben áramkimaradás után állíthatjuk újra a hálózatot és minden egyéb paramétert.
A NETGEAR saját operációs rendszert készített a készülékhez, így annak grafikai felülete teljesen más, mint amit eddig megszokhattunk (főleg az egymásra nagyon hasonlító Syabas rendszerű médialejátszóknál). Nincsennek ikonok, csak szövegek, és a menüoldalak váltása során a jobb felső sarok felé egyre zsugorodva elszáguld a korábbi lap. A távvezérlőre azonnal reagál a rendszer, semmiféle olyasmi késlekedés nem tapasztalható, mint a linux-alapú lejátszók esetében. A filmek lejátszása közben a Menu gomb hatására lekicsinyedik a kép (kicsiben is megy a lejátszás tovább), és megjelennek a lehetséges opciók, mint pl. hangsáv váltása, felirat nyelvének cseréje, felirat színe (fehér vagy sárga) és háttere (nincs, halvny, sötét).

A NETGEAR – optimistán – felkészült arra, hogy egy lakásban több EVA8000 is működik. Ekkor meg tudjuk nézni (szöveges információkon keresztül), hogy éppen mi zajlik a többi lejátszón, illetve üzeneteket is küldhetünk, pl: „Kész az ebéd!”, meg hasonlókat egy adott listából választva, de magunk is írhatunk bármit. Kétlem egyébkén, hogy ezt bárhol bárki használta volna már... De lehet, hogy csak nekem nem életszerű, hogy a ház asszonya befejezve a főzést, odamegy az EVA8000-éhez, amin eddig webrádiót hallgatott az ebéd elkészítése közben, és ezen keresztül üzen a gyerekszobába, hogy lehet jönni enni (én Skype-on szoktam szólni a gyereknek).

Egyik erős oldala a lejátszónak a diashow. A JPG formátum mellett lejátszik BMP, TIF és PNG képeket is, akár zenei aláfestés mellett is. A képváltásokhoz négy féle effekt közül választhatunk (áttűnés, lekicsinyítés-felnagyítás, lefelé tolás, mint a régi diavetítőknél, és oldalra kihúzás – illetve ezek vélelenszerű váltogatása). Forgatni csak a JPG képeket tudjuk, nagyítani viszont mindegyiket, ráadásul fokozatmentesen, szépen elmosva a pixeleket, tetszőleges mértékig (progresszív zoom). Természetesen zene is (akár pld. webrádió) szólhat a vetítés alatt, ha előbb annak lejátszását indítjuk el, és ilyenkor sem kell lemondani a képváltási effektekről, mint több, gyengébb processzorral szerelt készülék esetében.

Főleg a hagyományos CRT TV-ket használóknak jön jól az a lehetőség, hogy lejátszás közben a kép tetszőlegesen tologatható 4 irányba. Így ha egy idősebb TV-n már nincs pont középen a kép, korrigálhatjuk ezt.

Zenelejátszás közben természetesen látható az éppen játszott szám címe, előadója, album címe, az eltelt idő, és az ID-TAG-ből kivett lemezborítő is megjelenik egy tükröződő felületen, igen látványosan. Nem a zenék könyvtárában kell lennie egy jpg-nek, ahogy a legtöbb borítógrafikát is megjelenítő lejátszó esetében, hanem – példa értékű módon – valóban a fájl Album Art ID-TAG-jét olvassa ki az EVA8000! További pozitívum, hogy ha több szám lejátszását indítottuk el, akkor az éppen hallható után következő szám címét is láthatjuk előre. Ha ez nem kedvünkre való lesz, a lejátszási listát az OK gombbal előhívva, tetszőleges számhoz ugorhatunk.

Kicsit nehézkes a fájlok böngészése, és a régi, Zoran chip-es lejátszókat juttathatja eszünkbe: az elérhető lemezen csinál egy szkennelést a lejátszó, megnézi, hogy hol milyen képek, zenék és filmek találhatóak. Ezután, külön menüpontból indulhatunk ki, attól függően, hogy filmet nézni, zenét hallgatni, vagy képeket nézegetni akarunk. Ha váltani szeretnénk, ki kell menni a menürendszer gyökerébe (erre szerencsére külön HOME gomb van a távvezérlőn), és be kell lépnünk a másik tevékenység menüpontjába.

Feliratos DivX-eknél a felirat sárga és fehér is lehet, illetve sötétebb és világosabb átlátszó háttér is tehető a szöveg alá, illetve háttér nélkül is megjeleníthető az. Sajnos – legalább is az mkv-s béta firmware esetében – csak max. 2 soros feliratok jelennek meg, soronként legfeljebb 45 karakterrel. Jó hír viszont, hogy a legelvontabb karakterek is helyesen jelennek meg. A felirat mérete az egyébként is nagyításhoz használható Page +/- gombokkal két fokozatban állítható, illetve négy irányban mozgatni is lehet a betűket.

Az újabb digitális videókamerák által használt M2TS fájlok is lejátszhatóak, habár át kell nevezni a kiterjesztésüket TS-re.

A legújabb béta firmware-rel már képes közvetlenül az internethez csatlakozva is elérni a YouTube YouTube videókat – korábban ehhez egy, a hálózatunkon elérhető Windows-os számítógép is kellett, de mostantól nincs erre szükség szerencsére.

Nem kell viszont számítógép a Flickr képmegosztó weboldal hatalmas adatbázisának eléréséhez! Itt kategóriák, vagy pl. a készítő neve alapján is keresgélhetünk több ezer fotó között – bár nekem a lejátszó minden kategóriában csak kerek 500 találatot mutatott, azt nem számoltam, hogy ennél többet tud-e mégis lejátszani. Rákattintva pl. a macska (Cat) címszóra, valószínűleg több órán át különböző macskás képekben gyönyörködhetünk, ha van online internetkapcsolata a NETGEAR lejátszójának.

Az internetrádiók külön menüpont alatt érhetőek el a zenehallgatáson belül. Azt még nem tudom, honnan veszi a rádiók listáját, de magunk is adhatunk ehhez a felsoroláshoz adót, ha ismerjük az URL-t. Igényes zenehallgatáshoz támogatja a tömörítés nélküli FLAC és WAV formátumokat, bár ilyenkor egy külső DAC azért nem árt a profi hangzás érdekében...

Igen fejlett az EVA8000 RSS-olvasója. A gyárilag rögzített számos ismert hírcsatorna mellett saját kedvenc linkjeinket is felvehetjük a listába. A hírekhez tartozó képek is megjelennek a szöveg mellett, sőt, ha videókat vagy audiót tartalmaz az RSS csatorna, azok is lejátszhatóak.

Ha DVD-filmet DVD-lemezről szeretnénk nézni, szükségünk lesz egy számítógépre is a hálózatunkon, illetve egy arra telepített segédprogramra, amely olvasás közben képes eltávolítani a Macrovision védelmet az eredeti filmekről (ilyen pl. az AnyDVD Windows alatt). A megosztott lemezt már elérhetjük az EVA8000-en is. ISO fájlként bemásolt DVD-k ugyanúgy működnek a winchesterről (USB-s, vagy hálózaton keresztül), mintha csak egy DVD-lejátszónk lenne. Hasonlóan mennek a felmásolt VIDEO_TS könyvtárak is egy DVD-korongról, nem mutatja az EVA8000 külön a VOB és IFO fájlokat, hanem egyetlen DVD filmként jelenik meg a menüben, és pont úgy használható, mint az ISO, tehát még arra sincs szükség, hogy egy ISO fájlba mentsük le a VIDEO_TS könyvtárakat – nagyon profi megoldás.

Macintosh felhasználóknak jó hír, hogy Mac OS X alatt futó program is elérhető a lejátszóhoz, bár a funkciók közül van még, ami nem él, de pl. remekül működik már a lejátszó távvezérlése is a gépről. Szintén a Mac-es felhasználóknak érdekes, hogy a NETGEAR készüléke az egyetlen 2008. májusában, amely HFS+ formátumú USB-s merevlemezekről is képes lejátszani.

Bár USB-csatlakozója 2.0-ás, mégis lassúnak bizonyul már sok 720p-s HD film esetében is (főleg DTS hang mellett), igaz csak Mac HFS+ formátumú lemezről teszteltük eddig.

Mivel az EVA8000 DLNA kompatibilis, így remekül használható NAS-okkal, illetve szinte bármelyik számítógépen futó médiaszerver-programmal is (bár a most elérhető béta verziókból még/már hiányzik ez a tulajdonság). Az Infrant ReadyNAS család legújabb szoftvere során különös figyelmet fordítottak arra, hogy a lejátszóval hiba nélkül működjön – ami nem is csoda, hiszen egy ideje már a ReadyNAS is NETGEAR termék.

Nem szükséges azonban médiaszerver program sem a fájlokat tartalmazó NAS-ra, vagy számítógépre. A lejátszó ismeri a Windows és Mac OS X által is használt SAMBA (smb) hálózati protokolt, és képes maga elérni a megoszott könyvtárakat a gépekről, hálózati merevlemezekről, bár HD-s tartalmakhoz az SMB lassú. Készül azonban az NFS beépítése is a firmware-be, tehát van esély rá, hogy hamarosan HD-s filmeket is tudunk hálózaton keresztül nézni.

Szintén érdekes képesség, hogy az EVA8000 bizonyos kompatibilis TV-tuner kártyákkal képes kommunikálni. Ha ilyet használunk Windows alatt a számítógépünkben, akkor a lejátszó felületén tudjuk vezérelni, programozni a TV-műsor felvételét, és vissza is nézhetjük a rögzített anyagokat. Ilyen megoldást használnak a Pinnacle ShowCenter-ek is.

Apró figyelmesség, hogy a távvezérlő számbillentyűire be tudunk programozni különböző tevékenységeket, pl. a zenék véletlenszerű lejátszását, a webrádiók közvetlen elérését, egy adott kedvenc videó vagy zenefájl azonnali lejátszását, de akár saját scriptek is indíthatóak.

A legújabb firmware segítségével már mkv videók is lejátszhatóak, bár sok fullHD film kikockásodik lejátszás közben – egyelőre.

Fizikai méretek: 43,2 x 5,8 x 25,4 cm
Súly: 2.0 kg

Gyártó oldala: link...
Angol nyelvű adatlap: link...
Angol kézikönyv:
link...
Gyártói support oldal: link...
A grafikus felület egyedivé tételével (skinning) foglalkozó oldal: link...
Egy felhasználók által létrehozott „rajongói" oldal: link...
Kompatibilis TV-tuner kártyák listája: link...
Samba böngészés Mac OS X alatt: link...



A fenti videó második része: link...
A harmadik rész: link...
Jelmagyarázat:

igen igen
nem nem
talán opcionális/nincs adat
Hálózati tulajdonságok

igen  Wi-Fi 3 (802.11g)
nem  Wi-Fi 4 (802.11n)
nem  Wi-Fi 5 (802.11ac)
nem  Wi-Fi 6 (802.11ax)
igen  Ethernet 100 Mbit/s
nem  Ethernet 1Gbit/s
nem  Ethernet 2,5Gbit/s
nem  Ethernet 5Gbit/s
nem  Ethernet 10Gbit/s
nem  Wake-on-LAN
igen  Internet rádió vétele
nem  DLNA
nem  Bluetooth kapcsolat
nem  Bluetooth aptX
nem  Z-Wave
nem  Torrent kliens


Audio tulajdonságok

igen  MP3 stream
nincs adat  AAC stream
igen  MP3
igen  AC3
igen  DTS
nem  Dolby Digital Plus
nem  Dolby TrueHD, Dolby Atmos
nem  DTS-HD
nem  Auro-3D
igen  M3U playlist kezelése
igen  PLS playlist kezelése
nem  CUE playlist kezelése
nem  Apple AirPlay kompatibilitás
nem  AAC
igen  OGG/Vorbis
nem  Apple Lossless (ALAC)
igen  FLAC
igen  WAV
nem  DSD
igen  WMA 9
igen  Podcast
nem  FM-rádió
nem  DAB/DAB+ rádió
nem  Audio CD lejátszása


Videó tulajdonságok

igen  WMV 9
igen  WMV 9 HD
igen  H.264
nem  H.265 (HEVC)
igen  Matroska (.mkv)
igen  M2TS (pl. HD videókamerák)
igen  VOB (DVD rip)
igen  TS
igen  ISO fájlba lementett DVD-video lemez
nem  ISO fájlba lementett Blu-ray 3D lemez
nem  Teljes értékű Blu-ray lejátszás
igen  JPEG
igen  TIF
igen  PNG
igen  BMP
nem  GIF
nem  YouTube
igen  SRT feliratok
nem  SUB feliratok
igen  SMI feliratok
nem  SSA feliratok
igen  1080p sorfelbontás
nem  2160p (4K) sorfelbontás
nem  4320p (8K) sorfelbontás
nem  HDR10 megjelenítése
nem  HDR10+ megjelenítése
nem  Dolby Vision megjelenítése


Kijelző, kezelőgombok, távvezérlés

igen  ID-TAG olvasás
nincs adat  Dalszöveg megjelenítése (.lrc)
igen  Album borítójának megjelenítése
nem  Szöveges kijelző (alfanumerikus)
nem  Színes kijelző (grafikus)
nem  Beépített jukebox
igen  Infra távvezérlő
nem  Rádiós távvezérlő
nem  Saját készülékgombok
nem  Billentyűzet csatlakoztatható


Csatlakozók

igen  fejhallgató-kimenet
igen  Sztereó RCA
nem  5.1-es RCA
nem  7.1-es RCA
nem  Szimmetrikus XLR-kimenetek
nem  HDMI 1.3
nem  HDMI 1.4
nem  HDMI 2.x
igen  Kompozit videó
igen  Komponens videó
igen  Scart csatlakozó
nem  VGA csatlakozó
nem  DisplayPort csatlakozó
igen  Toslink (optikai) digitális
igen  Koaxiális digitális
nem  Belső antenna
igen  Külső antenna
nem  DVB-T/T2 antennabemenet
nem  DVB-C antennabemenet
igen  1 darab RJ45 csatlakozó
nem  2 darab RJ45 csatlakozó
nem  4 darab RJ45 csatlakozó
nem  SFP csatlakozó
nem  Dupla SFP csatlakozó
nem  eSATA csatlakozó
nem  Külső mini SAS csatlakozó
nem  Thunderbolt csatlakozó
nem  Thunderbolt 2 csatlakozó
nem  Thunderbolt 3 csatlakozó
igen  USB 2.0 csatlakozó
nem  USB 3.0 csatlakozó
nem  USB 3.1 csatlakozó
nem  USB-DAC csatlakozó
igen  FAT 16 fájlrendszer kezelése
igen  FAT 32 fájlrendszer kezelése
nem  ExFAT fájlrendszer kezelése
igen  NTFS fájlrendszer kezelése
igen  Ext2/3/4 fájlrendszer kezelése
igen  HFS+ fájlrendszer kezelése
igen  Külső tápegység
nem  Belső tápegység
nem  Dupla (redundáns) belső tápegység
nem  Akkumulátoros üzemeltetés
igen  Előlapi csatlakozók is
nem  SD-kártyaolvasó


Szoftvertámogatás

igen  Windows program (gyári) mellékelve
igen  Windows program (nem gyári) elérhető
igen  Windows alatt program nélkül is használható
igen  Mac program (gyári) mellékelve
igen  Mac program (nem gyári) elérhető
igen  Mac alatt program nélkül is használható
nem  Linux program (gyári) mellékelve
nem  Linux program (nem gyári) elérhető
igen  Linux alatt program nélkül is használható
nem  Android használható rajta
igen  Frissíthető firmware
Regisztrált felhasználóként feliratkozhatsz, hogy ennek a terméknek az új híreiről értesítést kapj. Regisztráció itt...
.. total-email-bookaszpem.istvan@stardust.hu