A Novotron iAMM lejátszója (
I am
multi
media player) is a DVICO TViX-ek hazájából, Dél-Koreából származik, bár a gyártó még nem olyan ismert, mint ez utóbbi márka. Várhatóan nem is lesz annyira sikeres sem, hiszen jelen írás pillanatában ennek a lejátszónak se híre, se hamva a gyártó weboldalán, és a korábbi csúcsmodellhez kiadott évente kb. 1 firmware-frissítés sem igazán bizalomgerjesztő. Ennek ellenére a készülékek rendben vannak, jelenleg a felső középkategóriát képviselik.
A készülék médiaprocesszora a 2007-es év slágere, a
Sigma Design EM8623L chipset, csakúgy, mint a NETGEAR EVA8000-ben és a TViX 4100/5100 modellekben, így alapból ismeri a H.264 kódolást is a lejátszó. 64 Mbyte RAM-mal és 8 Mbyte flash ROM-mal rendelkezik, amely elméletileg akár az mkv-lejátszást is lehetővé tenné (DivX videót tartalmazó mkv már most is működik), kérdés, hogy a programozók adottságai megvannak-e ehhez... Természetesen a DivX/XviD formátumokat és a WMV-t akár 1080p felbontásban is lazán játsza, de a TS sem okoz problémát. A nagy DVD-gyűjtemény tulajdonosok többféle lejátszási lehetőség közül is választhatnak, működik a bemásolt DVD-fájlstruktúra VOB és IFO fájlainak lejátszása is, de a legfontosabb, hogy
ISO fájlból indítható a komplett lemez, menüvel, extrákkal együtt.
Feliratos DivX-ek esetén nincs probléma az ékezetes betűkkel, igazi szabályos ő és ű jelenik meg, és akár 3 sorban, soronként 50 karakter is olvasható. Minden fontosabb feliratformátum támogatott, lásd lent a paraméterlistában. 2 féle betűméret, és számos színvariáció (betű test és kontúr) választható a menüben.
A hátlapi csatlakozók tekintetében igen gazdagon ellátott az NTD37HD, mindössze a HDMI csatlakozó elődje, a
DVI néz ki furcsán 2007 végén. Ezen keresztül természetesen ugyanaz a digitális képminőség (egészen 1920x1080-as progresszív felbontásig) átvihető, mint a HDMI-nél, csak nem jut el a hang rajta a fogadó erősítőig, vagy TV-ig. A többcsatornás hang azonban távozhat a digitális optikai és koax csatlakozókon is, de egy beépített 5.1-es dekóder 6 RCA kimenetén keresztül aktív hangfalakra, vagy saját dekóderrel még nem rendelkező, Dolby Pro Logic surround erősítő diszkrét 5.1-es bemenetére is elvezethető. DTS hangot képes a sztereó kimeneten megszólaltatni, de az 5.1-es RCA kimeneten is megjelenik állítólag a dekódolt DTS hang (amint lesz lehetőségünk, kipróbáljuk ezt).
Egy USB portot találunk a számítógéphez külső merevlemezként történő csatlakozáshoz, és kettő áll rendelkezésünkre, ha az iAMM-hoz szeretnénk USB-s merevlemezt vagy pendrive-ot, illetve egyéb USB mass storage eszközt csatlakoztatni, hogy lejátszhassuk róluk a fájlokat.
A fájlaink lehetnek még a számítógépünkön, NAS-on, melyek megosztott könyvtárait az SMB (Samba) hálózati protokol lévén képes böngészni, akár 10/100 Mbites ethernet, akár 802.11b vagy g sebességű wifi hálózatot is használunk.
WEP és WPA titkosítás is működik a vezeték nélküli kapcsolat során. Tehetünk a az NTD37HD-be saját merevlemezt is, ennek csatlakozó felülete SATA legyen, formátuma pedig NTFS vagy FAT32. A lemezre több módon is feltölthetjük a szükséges fájlokat, vagy USB2-es kapcsolaton keresztül a számítógépre dugva, vagy ha nem akarjuk elcipelni a TV mellől a számítógéphez, akkor NDAS kacspolat is használható (a gyártó csak Windows-os NDAS driver-t biztosít, igyekszünk találni Mac OS X alatt is használhatót). Az NDAS kapcsolatért az egyik legmodernebb NDAS chip, a
Ximeta megoldása felelős, amely gigabites hálózaton akár 60 Mbyte/másodpercet is tudhatna – itt a lejátszó esetén ugye csak max. 100 Mbit használható.
A kijelölt fájl lejátszása után nem áll le a készülék: ha az adott könyvtárban nem a legutolsó fájlnál tartunk, akkor folytatja a következővel. Hosszabb filmek félbeszakításakor jól jön a könyvjelző (bookmark) elmentésének lehetősége. Diashow alatt zenét is indíthatunk, ahogy ez a legtöbb lejátszónál is alapszolgáltatás már manapság. A képformátum nincs a JPG-re korlátozva, GIF, BMP és PNG is megjeleníthető. 15 fokozatban tudunk nagyítani, forgatásra, tükrözésre, kicsinyítésre nincs lehetőség.
Sajnos a
komponens videókimenet valamiért igen zajos, ennek használatáta sem progresszív, sem interlace felbontás esetén nem javasoljuk.
Furcsa egy ekkora készüléktől, hogy külső tápegységet kapott, ráadásul ennek ellenére szükséges volt egy belső ventillátor beépítése is. A ventillátor még belső merevlemez nélkül is állandóan megy, és a műanyag ház eléggé zajossá teszi. Hasonlóan zajforrás lesz a belső lemez is, mivel az csak be van csúsztatva a műanyag fiókba, semmiféle zajgátló felfüggesztést sem alkalmazott a gyártó, így a lemez rezonanciája felerősödik a dobozon. Macintosh-on hiába formáztuk FAT32-re a lemezt, a készülék minden esetben lefagyott, ha lejátszást indítottunk volna róla (bár a képek működtek), tehát valamire kényes a winchesterrel kapcsolatban. Hasonló problémát még sosem tapasztaltunk más lejátszónál.
Azoknak merjük javasolni, akiknek elegendő a lejátszó jelenlegi tudásszintje, és nem várnak a gyártótól időről időre újabb javított firmware-t – bár legyünk optimisták, hátha ennek a modellnek a szoftver-támogatása jobb lesz, mint az előző típusé volt (pontosabban nem volt).
Gyártó weboldala:
link...MKV-s béta firmware:
link...