A Roxio Toast kétséget kizárólag a legnépszerűbb CD/DVD-író program a Mac OS X operációs rendszerre, de a program korábbi verziói is piacvezetőek voltak még az Mac OS 8–9-es időkben.
Azon túl, hogy valamennyi ismert CD és DVD lemezformátumot írhatunk a Toast-tal, a legújabb verzió már a Blu-ray és HD DVD írókat és lemezeiket is támogatja. Valószínűleg, a legtöbbünk a számos képesség közül csak néhányat fog használni a programból, de azért fussunk át rajta, mi mindenre használható:
Adatlemez:Írhatunk természetesen Mac HFS formátumú korongokat akár tömörített, vagy védett tartalommal is, automatikusan kinyíló ablakkal, és akár háttérképeket is elhelyezhetünk az adott könyvtárakban. Természetesen a lemezünk ikonja is tetszőleges lehet. PC-s környezethez választhatjuk az ISO 9660 formátumot, CD-ROM, vagy CD-ROM XA (multisession) partícióval, ISO level 1, MS-DOS, Mac, vagy Joliet fájlnév-kompatibilitással. Beállítható, a Windows alatti AutoStart is. Akár hibrid lemez is készíthető, amelynél más-más fájlokat láthatunk attól függően, hogy Windows vagy Mac OS alatt nézzük a lemezt. DVD-ink az UDF formátummal írva minden gépen olvashatóak lesznek, és ezt kell választanunk akkor is, ha az előre elkészített DVD-videó fájlstruktúrát (VIDEO_TS és AUDIO_TS könyvtárak) szeretnénk DVD-lejátszó számára kezelhető módon felírni. A Photo Disc formátum a régi Kodak fotó-CD-k elkészítésére való. Akiknek ez kevés, a Toast-hoz mellékelt
Motion Pictures nevű alkalmazással akát full HD-s (1920x1080 pixeles), zenés diashowk is készíthetőek, nagyítási, képmozgatási, lehetőségekkel, képváltási effektekkel. Az itt elkészített „mű” a Toast-tal közvetlenül DVD-videó, Blu-ray vagy HD DVD lemezre is írható, vagy továbbküldhetjük az iMovie, iDVD programokhoz utómunkálatokra.
Zenei lemez:Bármilyen formátumú tömörített vagy tömörítettlen zenei fájlunk (amit a QuickTime ismer) AUDIO CD formában lemezre írható, de külön menüpontot kapott az MP3-as lemez készítése is. A számok egymásba úsztathatóak, illetve lekeverhetőek. CD-TEXT információ is elmenthető (AUDIO CD lemez esetén).
Zenei DVD-t választva olyan DVD-videó lemez készíthető, amelyen szabványos Dolby Digital 192 kbites formátumú, vagy a Toast által abba átkonvertált (eredetileg akár csak MP3-as) zeneszámok hallgathatóak meg, miközben a képernyőn mondjuk a lemezborító látható. Többféle előre elkészített grafikus DVD-menü közül választhatunk, de akár újak is vásárolhatóak vagy készíthetőek a programhoz. A zenei DVD-n adat tartalmat is elmenthetünk, melyet csak számítógépben tudunk természetesen használni, de az asztali DVD-lejátszót nem fogja zavarni.
A korábban a Roxio Jam nevű zeneszerkesztő program főbb tulajdonságai mostanra belekerültek a Toast-ba, a Jam, mint önálló program, meg is szűnt mára.
Toast 9 újdonság a webrádiók és egyéb, az
interneten sream-elt zenék felvételének lehetősége, és a
továbbfejlesztett CD Spin Doctor, amit pl. LP lemezek digitalizálásakor tudunk majd remekül használni.
Szintén új képesség a zenefájlok ID-TAG infóinak intelligens kitöltése, az egyedi „audió-ujjlenyomat” technológia segítségével.
Videó lemezek:Olyan Video CD (VCD), Super Video CD (S-VCD), DVD-video tartalmakat állíthatunk össze a Toast 9-en belül, melyek saját menürendszerrel is bírhatnak, maga a film pedig bármilyen, az adott gépen QuickTime alatt lejátszható formátumú lehet, ezt a program átkonvertálja a kiválasztott VCD vagy DVD formátumra. Külön menüpontot kapott a DivX Disc, ahol szintén bármilyen, a QuickTime által kezelhető videóformátumot teljesen szabadon választható beállítások alapján DivX-kompatibilis fájlokká konvertál a Toast, így a megírt lemez pl. biztosan lejátszható asztali DivX-lejátszónkban is.
A 9-es verzió újdonsága a Blu-ray és HD DVD lemezek írása. 30, illetve akár 50 Gbyte adatot is írhatunk ezen formátumokra.
Szintén a 2008. tavaszán megjelent verzió képes először batch konvertálásra, így egyszerre több VIDEO_TS könyvtár 4,7 GByte-os konvertálását (Fit-to-DVD), vagy tetszőleges egyéb formátumra (pl. iPod) átalakítását is elindíthatjuk.
Mostantól HD felbontású (pl. HD videókamerával készült) videóinkat is archiválhatjuk (Blu-ray, HD DVD írüval), bár ehhez vásárolni kell egy külön plug-in-t a Roxio-tól. A videók megvágásának (trim) képessége viszont alaphelyzetben is a Toast 9 része.
Lemezmásolás:A Disc Copy menüpont alatt többféleképpen tudunk 1:1-es másolatokat készíteni. Az olvasóba berakott lemezt közvetlenül a DVD-íróban lévő lemezre másolhatjuk (on-the-fly), vagy ha nincs két lemezmeghajtónk, akkor előbb Disc image-et menthetünk belőle (a Toast alapból az ISO formátumot használja), melyet ezután már a winchesterünkről írhatjuk vissza. DVD-film esetén itt állíthatjuk be a 2 layer-es lemezek letömörítését is, hogy az egyrétegű írható lemezre ráférjenek (a Macrovison védelmet erre szolgáló programmal előbb, vagy közben el kell távolítani, a Toast csak a nem másolásvédett bemenettel tud dolgozni). Az ISO image mellett a program kezeli a Bin/Cue fájlokban tárolt image-eket és az IMG, DMG, CDR és NRG kiterjesztésű fájlokat is, melyek a Windows-os világban igen elterjedt lemezképek.
Azok számára, akik forrása a lemezmásoláshoz mondjuk egy hagyományos bakelit hanglemez lenne (vagy akár kazettás magnó), a Toast csomagban található
CD Spin Doctor nevű alkalmazás a segítség, amely analóg hangbementről digitalizál a winchesterünk szabad kapacitásának erejéig, és számos szűrési lehetőséggel rendelkezik, kifejezetten a zajos, sercegő régi lemezek, hangfelvételek feljavításához.
Ha sérült, karcos a beolvasandó, másolandó lemez, a Toast 8-as verziója kínál ilyen esetre egy speciális olvasási módot, amely megkísérli – és állítólag hatékony is ebben – a nehezen olvasható adatok megmentését.
Roxio Streamer:Ezen új alkalmazás segítségével videófelvételeinket streamelhetjük akár egy wifi-n csatlakozó iPhone-ra vagy iPod Touch-ra, de akár az interneten keresztül bármilyen számítógépre is.
A fentebb már említett kiegészítő programokon kívül továbbiak növelik a Toast csomag értékét: kapunk lemezcimkéző szoftvert (
de LightScribe- és LabelFlash-képes írók is támogatottak a Toast-ban már), lemezkatalogizáló progit (DiscCatalogMaker), Toast Video Player-t, amit az Elgato készített, és pl. az EyeTV felvételeink nézhetőek visza vele, és még néhány egyéb finomság is vár ránk. Egyébként az EyeTV programmal szorosan együttműködik a Toast, hiszen az EyeTV-ben a felvételeinket közvetlenül átküldhetjük a Toast-nak – ha az telepítve van a gépen –, amellyel lemezre archiválhatjuk azokat, tetszőleges videóformátumban.
És végül még egy érdekesség: lehetőségünk van egy túl nagy fájl, vagy könyvtár több lemezen keresztül történő elmentésére is (
már akár HD DVD-re is), majd az ilyen mentések visszaállítására. Így, ha szükséges, több gigabájtos DVD image-ünk, vagy mondjuk DV videófelvételünk több 650/700 Mbyte-os CD-re vagy DVD-kre is lementhető.
A Toast futtatásához legalább G4-es Mac-re van szükség, G3-ason még nem indul el. Mac OS X 10.4.8 a gyártó által megadott rendszerkövetelmény.
Gyártó weboldala:
link... Toast support oldal angolul:
link... Toast frissítések:
link...