A Black SD és a Knight SD modell is ideális választás olyan helyekre, ahol éjszaka, sötétben is szeretnénk a megfigyelést folytatni. A ház körül, garázsban, gyerekszobában, raktárban és irodában, gyakorlatilag mindenhol megállja a helyét, és nem csak számítógéppel, de NAS-sal és mobiltelefonnal (pl. iPhone), PDA-val is monitorozható, rögzíthető – akár az érzékelt mozgástól vezérelve is – a képe és hangja. Ha van internetkapcsolat a működési helyen, akkor a világon bárhonnan ránézhetünk a kameránkra, illetve email-es riasztást kérhetünk tőle mozgás esetén.
A népszerű Y-cam Black modell 2010-es új változata külsőre nem változott, de erősebb processzort, és egy beépített microSD-kártyaolvasót kapott. A gyorsabb CPU lehetővé tette, hogy az Adobe Flash platformot integrálhassa a gyártó, így már nem csak a Windows alatt létező ActiveX segítségével működnek az extra funkciók (pl. beépített mozgásérzékelés), és az Apple Mac OS X operációs rendszerét futtató számítógépeinken is kihasználható az Y-cam-ek minden képessége (4.08-as firmware-től kezdődően). Így mostantól már az MPEG4 stream is monitorozható a Macintosh-okon, a QuickTime-ot használva, illetve rögzíteni is lehet a QuickTime Pro segítségével.
A kamera alján található microSD-foglalatba akár 8 GB méretű memóriakártyát is tehetünk, amelyre a Black a beállított feltételek szerint képes rögzíteni – így számítógép, vagy NAS nélkül is tudunk rögzíteni.
A kamera főbb paraméterei némiképp változtak az elődhöz képest:
Az SD-kártyás Y-cam kamerák közös tulajdonságai:
Felvételkészítés microSD kártyára
A kamerákba épített kártyaolvasó – típustól és firmware-től függően – akár 32 GB méretű memóriakártyákat is képes kezelni, és nem csak hálózaton keresztül, de közvetlenül a kártyára is rögzíthetjük a kamera képét, ha mozgást érzékel.
Felvételkészítés Samba-n keresztül
A v4.21-es firmware óta képesek a kamerák bármilyen SMB-n keresztül elérhető háttértárra (tehát akár a legegyszerűbb NAS-okra is) videót és állóképeket rögzíteni – max. 10–10 ezer fájlt.
Gyors és könnyű üzembehelyezhetőség, használat
Nem gond, ha korábban még sosem volt dolgunk hálózati kamerával, a kezdeti beállítások elvégzése mindenki számára könnyű lesz, bármilyen webböngészőt is használ, bármilyen operációs rendszeren. Windows és Mac OS X alá egy telepítőszoftvert is kapunk, amely megkönnyíti a kamera megkeresését a hálózaton – ennek hiányában a routerünk DHCP-listájából tudhatjuk meg, milyen címen érhető el a kamera webes adminfelülete. A Windows-felhasználók az ingyenes Multi-Live programot is letölthetik, amivel 1/4/9 Y-cam kamerát monitorozhatunk egyidőben, osztott képernyőn, illetve rögzíthetjük is azok képét számítógépünkre. Linux és Mac OS X operációs rendszer alatt is elérhető számos alkalmazás, amely hasonló megfigyelőközpontként használható az Y-cam kamerákkal.
Kiváló képfelbontás, és nagy képsebesség
Akár 640×480/1280x720/1920x1080 pixeles képet is tudnak a különböző Y-cam kamerák továbbítani (320×240 és 160×120 használható még), ráadásul ezeknél a felbontásoknál is lehet akár 30 képkockát/másodperces sebességet használnunk! A képsebességet a kamera automatikusan képes a rendelkezésre álló sávszélességhez igazítani. Egyidőben három különböző stream is továbbítódik a kamerából: MJPEG, MPEG4, H.264 (csak a 720p és 1080p felbontású Bullet modelleknél) és 3GPP választható a tömörítéshez – ez utóbbi akár egy mobiltelefonon is, iPhone-on is monitorozható.
Mozgásérzékelés és email-es riasztás
A kamerába épített szoftver képes az optika előtt történő mozgás érzékelésére, és emailben értesítést küldhet erről, de akár egy adott tárhelyre is fel tudja tölteni a képeket (FTP-n vagy emailben), amiket ilyenkor készít. A képküldés riasztástól függetlenül is kérhető akár minden nap, beállított időintervallumokban. A szokásos mozgásérzékelő algoritmusokkal ellentétben az Y-cam kamerák vektoralapú számítások alapján döntik el, hogy valóban mozgás történt-e, vagy csak pl. az ég éppen beborult, esetleg kiégett egy lámpa, így sokkal kisebb a téves riasztás esélye. A képen max. négy területen tudjuk külön-külön beállítani a mozgásra való érzékenységet, így csak az adott részeknél figyeli és jelzi a változásokat.
Infravörös LED-világítás
A legtöbb Y-cam modell 12 vagy 30 darab nagy fényerejű infravörös LED-et tartalmaz az objektív körül, ezek segítségével akár 15 méteres távolságig teljesen sötét környezetben is élvezhető fekete-fehér képet kapunk. A LED-ek manuálisan és automata üzemmódban is használhatóak. Az infra megvilágítás mellékhatása, hogy a nappali képek színreprodukciója szokatlan egy egyszerű nappali kamerához viszonyítva. A sötét színek lilás árnyalatot kapnak, amely fokozódik fluoreszkáló (pl. neon) megvilágítás mellett, így főleg pl. irodákban feltűnő. A Bullet modellek már rendelkeznek nappal bekapcsoló infra szűrővel, így náluk a nappali kép is színhelyes!
Biztonságos wifi-kapcsolat
A 10/100-as ethernet-csatlakozó mellett a beépített wifi-t is használhatjuk, és nem csak WEP, de WPA és WPA2 titkosított hálózatokkal is működnek az Y-cam modellek. Így a kamerák elérése pont annyira lehet biztonságos, mint bármely más vezeték nélküli eszközünké.
Többfelhasználós elérés az interneten keresztül is
Az Y-cam kamerák adminfelületén típustól függően max. 64 felhasználót definiálhatunk külön jelszavakkal, közülük akár 16 is csatlakozhat egyidőben. A routerünkben mindössze két portot kell a kamera címére irányítani, és máris monitorozható a weben keresztül is – illetve az UPnP-képessége miatt az ezzel kompatibilis routerektől maga is képes nyitott portot kérni. Beépített PPPoE szolgáltatása router nélkül is használhatóvá teszi, csak egy ethernet-kimenetes DSL- vagy kábelmodem szükséges mellé. Természetesen a DynDNS szolgáltatást is támogatja, hogy nem fix IP-címet kapó végpontokon is elérhető maradjon a neten keresztül.
Kompakt kialakítás és frissíthetőség
A kamerák apró, mégis robosztus készülékházba kerülnek, beépített antennával (kivétel a Bullet-család). A mellékelt fém tartószerkezet asztali lábként is használható, de elforgatva akár a plafonra is szerelhetjük. A rendszeres firmware-frissítés – amely a gyártó weboldaláról letölthető – lehetővé tesz, hogy a jövőben bővüljenek kameránk képességei, vagy javuljanak bizonyos funkciók.
Valamennyi Y-cam modellhez (kivéve az eleve kinti/benti használatra tervezett Bullet modelleket) vásárolható kedvező árú kültéri burkolat, amely akár téli hidegben is biztonságot nyújt a szabadtéren használt kamerának.
Synology támogatás
A Synology NAS-ok operációs rendszere is teljes Y-cam támogatással rendelkezik, a beépített Surveillance Station videómegfigyelő-állomás valamennyi Y-cam modellt ismeri és kezeli.
iPhone, Android és Blackberry mobilok támogatása
A http://kamera-ip-címe/iPhone linken kifejezetten az iPhone-ra optimalizált felhasználói felület érhető el, természetesen akár az Interneten keresztül is. Az ingyenes Y-cam MultiLive elérhető iPhone-ra és Androidra is, de a Blackberry tulajdonosok is letölthetik a megfelelő verziót a monitorprogramból.
Kapcsolódó/ajánlott termékek a webshopban:
» Y-Cam Shell White – Kültéri kameraház
Az alábbi tesztek, hírek ill. tudástár cikkek jelentek meg ezzel a készülékkel vagy márkával kapcsolatban:
Hírek:
» Újabb iPhone-frissítés az Y-cam-től [2011-11-03]
» Y-cam frissítés az Oroszlán miatt [2011-08-12]
» Új firmware az Y-cam kamerákhoz [2011-07-20]
» Holnaptól végleges az Y-cam MultiLive for Mac alkalmazás [2011-02-08]
» Frissült az Y-cam Androidos monitorprogramja [2010-11-29]
» Y-cam MultiLive Mac-re is, rendelhető a Bullet Black [2010-11-09]
» Új firmware az SD-s Y-cam kamerákhoz, „NAS-Ready” funkcióval [2010-11-01]
Tesztek:
» MacFormat [2010-02-05]
Miután megtekintesz termék adatlapokat, az utolsó 4 megnézett termék listája jelenik majd meg itt.
Ehhez engedélyezned kell a sütiket.