Kosár: még üres a kosarad
Főoldal » Tudástár » USB és Thunderbolt szabványok, sebességek

USB és Thunderbolt szabványok, sebességek

2025. február 15.
|
Adattárolás » DAS

1998 után – elsősorban az első Apple iMac megjelenésének köszönhetően – az USB (Universal Serial Bus) nagyon hamar a legszélesebb körben használt adatátviteli interfésszé vált, gyakorlatilag minden számítógépen alapfelszereltség lett. A billentyűzettől kezdve a nyomtatókon át a külső háttértárakig számtalan eszközt használhatunk USB-n keresztül.

Az USB mellett 2011-től kezdett terjedni a Thunderbolt interfész is, alapvetően az Intelnek és az Apple-nek köszönhetően. A Thunderbolt a korábban már használt PCI Express és DisplayPort technológiákat „hozta össze” egyetlen kábelbe, amelyen keresztül ráadásul még akár egy laptop töltésére is elegendő áramot is továbbítani lehet. Nem véletlen tehát, hogy az Apple elsőként a hordozható számítógépeinél kezdte használni. Az USB-busz korlátait átlépve jelentősen nagyobb adatátvitelt biztosít (jelentősen drágábban), így olyan eszközök, áramkörök is csatlakoztathatókká váltak külsőleg, melyek korábban csak belső kártyák formájában léteztek – pl. videókártya, hangkártya, digitalizáló kártya, RAID-vezérlők. De az integrált DisplayPort-busznak köszönhetően videójel is továbbítható Thunderbolt-on keresztül, illetve a Thunderbolt lefelé kompatibilis az USB-szabvánnyal is. Megtévesztő lehet, hogy mára a Thunderbolt 3/4 szabványok ugyanazt a Type-C néven ismert csatlakozót használja, amit az újabb USB-buszok is. Fontos tudni, hogy ha az adott Type-C csatlakozó Thunderbolt, akkor oda USB-s eszközöket is csatlakoztathatunk, de fordítva ez csak az USB4-től igaz!

Ahogy az USB és a Thunderbolt fejlődött, úgy nőtt az adatátviteli sebességük és változtak a csatlakozók is. A legismertebb aljzatok és dugók az alábbi képen láthatóak (a Thunderbolt 1 és 2 még MiniDisplayPort csatlakozókat használt):

Az USB szabvány átviteli sebessége 12 Mbit/másodperccel kezdődött, jelenleg – az USB4 óta – 40 000 Mbit/másodpercnél tart, azaz több mint 3333-szorosára gyorsult :)

USB 1.1 (Full-Speed): A legelső UBS-s szabvány, 12 Mbit/s, azaz kb. 1,5 Mbyte/s sebességet kínált.

USB 2.0 (Hi-Speed): 480 Mbit/s, azaz 60 Mbyte/s.

USB 3.0 (SuperSpeed): 5 Gbit/s, azaz 5000 Mbit/s, vagyis 625 Mbyte/s.

USB 3.1: 2013-ban jelent meg, két változata is van. Az első generációs (USB 3.1 Gen 1) gyakorlatilag a korábbi USB 3.0 átnevezése, míg az USB 3.1 Gen2 már kétszer gyorsabb sebességet kínál, azaz 10 Gbit/s, 10 000 Mbit/s, 1250 Mbyte/s. (A Gen 2 helyett találkozhatunk Rev 2 és SuperSpeed+ jelölésekkel is.

USB 3.2: ez a változat már csak USB-C csatlakozón keresztül létezik (4 pár vezetékkel), USB-A-n keresztül nem működik. 3-féle változata is van, ezek különböző sebességet biztosíthatnak.

  • USB 3.2 Gen 1×1: 5 Gbit/s
  • USB 3.2 Gen 2×1: 10 Gbit/s
  • USB 3.2 Gen 2×2: 20 Gbit/s

USB4 (nincs szóköz a 4 előtt!): akár 40 Gbit/s, azaz 5 GByte/s. Az USB PD 3.0 (PD=Power Delivery) 100 Watt, az USB PD 3.1 pedig 240 Watt teljesítmény átadására képes. Legalább 15 Wattot garantál a csatlakoztatott perifériák működéséhez is. Az USB4 már opcionálisan kompatibilis a Thunderbolt 3/4-gyel, lefelé kompatibilis az USB 3.2 és 2.0 szabványokkal, és a DisplayPort 2.0 szabványt is támogatja. „Természetesen” az USB4-en belül is vannak variánsok:

  • USB4 Gen 2×2: 20 Gbit/s.
  • USB4 Gen 3×2: 40 Gbit/s, max. 80 cm-es kábellel, hasonlóan a Thunderbolt 3-hoz.

A Thundebolt 3 és 4 is 40 GBit/másodpercet tud, így az Apple felhasználói nem is tapasztalhatnak különbséget ezek között. Viszont Windows alatt a Thunderbolt 3 korlátozva volt, így ott csak a 4-es változat megjelenésével használhatók ki teljesen a Thundebolt 3/4 eszközök. Thunderbolt 4 alatt már a Windows-os gépek is legalább 2 darab 4K-s külső megjelenítőt vagy egy 8K-sat is tudnak kezelni, míg Thunderbolt 3 alatt csak 1 darab 4K-s működhetett. A Thunderbolt 4 – egyéb más extrái mellett – már akár 2 méteres kábellel is működik maximális sebességgel, a 3-as szabvány csak max. 1 méteressel garantálta a 40 Gbit-et. A már létező Thunderbolt 5 120 Gbit/s-ra háromszorozza meg a sebességet, bár a Type-C csatlakozó következő generációja csak 80 Gbit/s-ot fog garantálni.

FONTOS! Bár 40 Gbit/s a Thunderbolt 3/4 és az USB4 maximális sebessége, ebből 8 Mbit/s le van foglalva videójel továbbítására. Így egy külső adattároló és a számítógépünk között „csak” max. 32 Gbit/s sebességgel mozgathatók fájlok ezeken az interfészeken keresztül.


Címkék:   USB   Thunderbolt   Apple   Intel   Windows  

.. total-email-bookaszpem.istvan@stardust.hu