Dune HD Connect analóg kimenettel
2014. elején jelent meg a Dune HD – sőt, valamennyi médialejátszó gyártónk – mai napig legkisebb készüléke, a Connect. Annak ellenére, hogy mérete valóban nem nagyobb, mint egy átlagos USB-s wifi-adapteré, az apróság – a 3D-t leszámítva – gyakorlatilag mindent tudott, amit manapság elvárhatunk egy médialejátszótól: 3-féle videókimenet, microSD-kártyaolvasó, USB-port háttértárak és TV-tuner számára, ethernet- és wifi-hálózat, Dolby és DTS-dekódolás. Az igen hamar megjelenő második széria azonban már butább lett...
Bár a termék ára nem változott, de bizonyosan a gyártási költségek csökkentése vezérelte a Dune HD-t, amikor úgy döntött, hogy nem vásárol többet DTS-licenszt a Connect-hez, és elhagyja az analóg AV-kimenetet, illetve a hozzá való multikábelt. A DTS-dekódolási képesség elvesztése igen csak meglepett minket, hiszen a lejátszó kivitele (és a mellékelt külső infra vevő) alapján egyértelmű, hogy elsődleges felhasználási módja a közvetlenül a TV HDMI-bementére való csatlakoztatás (innen a „Connect” elnevezés is), ekkor viszont kiemelten fontos lenne, hogy a lejátszó legyen képes a DTS-hangsávokat analóg módon is továbbküldeni, mivel a legtöbb televízió nem képes digitális hangot fogadni HDMI-n keresztül sem. Azok számára, akik HDMI-s házimozi-erősítővel használják a lejátszót, már lényegtelen a DTS-licensz megléte, mivel az erősítőjük tartalmazza azt. Tehát érthetetlen módon éppen a komolyabb Dune HD lejátszókban (TV-303D, Base 3D) maradt csak meg a DTS-dekódolás képessége, pedig éppen nem ezek vásárlóira jellemző, hogy közvetlenül a TV-n hallgatnák a filmek hangját. A Connect és a TV-102 második szériájától ezek a modellek már csak továbbküldeni tudták a DTS-formátumú hangokat, így digitális erősítő nélkül a TV-ken általában néma marad a DTS kódolású hangsáv a filmek közben.
De nem csak a DTS dekódolási képesség, de az AV-kimenet is eltűnt a frissített (jelen esetben lebutított) második Dune HD Connect generációról. A korábban a lejátszó hátlapján található apró speciális csatlakozóba illő 7-kábeles zsinór sztereó analóg és koax digitális hangot, kompozit és komponens videó jelet biztosított a jóval szélesebb körű csatlakoztathatóság érdekében. Így régebbi digitális erősítőkön is megszólalhatott az akár 5.1-es hangformátum (Dolby Digital és DTS), nem csak a modernebb, HDMI-s erősítővel rendelkezők élvezhették a térhangzást a Connect-tel. Az analóg videókimenetek pedig gyakorlatilag bármilyen, HDMI-csatlakozóval még nem rendelkező tévék, projektorok, monitorok használatát is lehetővé tették (még az autóban is), a komponens jellel akár 1080p felbontás mellett is.
A fentiek miatt a második generációs Dune HD Connect már jóval kevesebb vásárló számára tűnt/tűnik megfelelő választásnak. Szerencsére, 2015. májusa óta a Dune-HD.hu oldalról letölthető egy nem hivatalos patch fájl, amely bármely Dune HD lejátszón bekapcsolja a DTS-dekódolást, így a HDMI-s tévékre közvetlenül csatlakoztatott Connect-eken is szól minden hangsáv ismét (legalább is a jelenlegi firmware-ek mellett ez biznyosan működik). Az azonban továbbra is korlátozza a lejátszó felhasználhatóságát, hogy csak HDMI-n keresztül élvezhetjük a képet és a többcsatornás hangot.
Most azonban sikerült kapnunk a Dune HD-től egy vélhetően utolsó szállítmányt, amelyben még az első szériás (fehér, nem pedig fekete dobozba csomagolt) Connect-ek érkeztek! Így – a készletünk erejéig – most kapható az első és a második Connect modell is, ráadásul elhanyagolható árkülönbség mellett! Itt a lehetőség tehát azoknak, akik hivatalos, és bizonyosan örökre megmaradó DTS-dekódolással és analóg kimenettel is rendelkező, hibátlan képminőséget a Sigma Designs chipjével garantáló Dune HD Connect-et szeretnének újonnan, 2 év garanciával vásárolni.
Connect v1 (Connect WiFi AV) a webshopban: link...
Connect v2 (Connect WiFi) a webshopban: link...
A Dune HD Connect-et bemutató hír 2013 decemberéből: link...
Címkék: Dune HD Connect DTS