A H50-es a 2023. augusztusában legtöbbet tudó Arylic zenelejátszó. Immár az Amazon Alexa digitális asszisztenssel, azaz hangutasításokkal is vezérlehető. Hatalmas OLED kijelzője és phono (vinyl lemezjátszó) bemenete jelenti a további egyedi tulajdonságait. Csatlakoztasd kedvenc hangfalaidat a hangszórókimenetére, semmi más eszközre nem lesz szükséget a minőségi zenehallgatáshoz, akár multiroom környezetben is! Spotify, TIDAL előfizetésedet a H50 segítségével maximálisan ki tudod használni, de ha saját NAS-ról játszanád le zenegyűjteményedet, akkor is kiváló választás a HD-s hangfájlok mellé is.
A pár hónappal korábban megjelent RAKOIT/Arylic M50 némileg továbbfejlesztett változata a H50 (különbségek összegzését ITT találod lentebb). A készülék vezérlése immár 4 különböző módon lehetséges:
A H50 gyakorlatilag mindent tud, amit egy modern zeneközponttól elvárható, illetve amit az Arylic lejátszóknál már megismerhettünk:
I. Online streamszolgáltatások, internetes rádiók lejátszása
Jelenleg (2023. augusztus) az alább ingyenes és fizetős zeneszolgáltatások játszhatóak le közvetlenül a H50-nel (már ha az adott földrajzi helyen elérhetőek): Amazon Music, Deezer, Napster, Pandora, QQFM, QQMusic, Qobuz, Radio Paradise, Spotify (Premium is), TIDAL (Hifi is), TuneIn, vTuner, iHeartRadio.
A fentiek mellett (ahol a TuneIn és a vTuner kb. a világ összes ismert internetes rádióadójának naprakész katalógusa) külön menüpontban megtaláljuk az angol BBC összes rádiócsatornáját. Megadhatunk egy tetszőleges HTTP streamet is a lejátszás forrásaként.
II. Saját zenefájlok lejátszása hálózatról és USB-s háttértárról
Az alábbi formátumokban tárolt, akár 24-bites, 192 kHz-es fájlok lejátszására képes a H50:
A fájlokat képes elérni otthoni számítógép-hálózatunk számítógépeiről vagy NAS-szervereiről DLNA-protokollon keresztül. Használhatunk azonban közvetlenül a H50 USB-portjára csatlakoztatott USB-s háttértárat is (FAT, FAT32 vagy NTFS fájlrendszerre formázottat), ennek tartalma is böngészhető a mobilos távvezérlő alkalmazásban. Természetesen a mobilon, tableten lévő zenefájlok is lejátszhatóak a H50-en a 4stream (vagy akár a WiiM Home) alkalmazáson keresztül.
III. Külső DAC-mód számítógép, médialejátszó mellé
A hátlapi USB Type-C csatlakozóját használva a H50 asztali DAC-ként is használható bármely, szabványos USB Audio Class 1-es DAC-ot kezelő készülékkel, pl. a számítógépünkkel, tabletünkkel. Ezen szabvány alapján azonban csak max. 16-bit és 48 kHz-es mintavételezési frekvencia használható. A DAC-módban működő lejátszóval egy multiroom csoportba (szinkronba) kapcsolt többi lejátszón is megszólal a számítógépről érkező zene ilyen esetben.
IV. DLNA Media Renderer és Apple AirPlay(2) lejátszó
A H50 megjelenik számítógép-hálózatunkon úgy mint egy szabványos DLNA-lejátszó, illetve úgy is, mint egy AirPlay 2 hálózati zenelejátszó. Így sokféle forrásból streamelhetünk rá közvetlenül akár veszteségmentes minőségben is. A Windows, számtalan Android alkalmazás, a macOS, iOS, iPad OS mind használhatják hangkimenetként.
V. Bluetooth hangfal
Mint bármilyen Bluetooth hangszóró, hangfal, a H50 is megjelenik a Bluetooth lejátszókra streamelni képes mobilokon, számítógépen a szokásos párosítás után. A Bluetooth funkciókat itt már egy Qualcomm audio processzor biztosítja, amely még az aptX-HD átvitelt is támogatja!
VI. Digitális erősítő
A hátlapi RCA-bemenetekre tetszőleges sztereo analóg jelforrás (pl. TV, FM-rádió, CD-lejátszó csatlakoztatható, és multiroom környezetben akár a többi lejátszón is szinkronban megszólalhat. Van azonban egy optikai digitális bemenet is a H50-en, így kihasználható az ESS Sabre ES9023P DAC minősége. Optikai kimenettel rendelkező játékkonzolt, TV-t, CD-lejátszót inkább ide csatlakoztassunk, ne az analóg bemenetre! Természetesen ez a forrás is megszólaltatható a szinkronban működő lejátszókon a lakás akár 12 helyiségében, így mindenhol követhetjük még akár a TV-műsort is. Dedikált mélynyomókimenetére aktív sub-woofer köthető, kiegészítve az általa meghajtott hangfalpár mély hangjait.
VII. Phono (analóg lemezjátszó, MC/MM) erősítő
Az M50-hez képest az egyik fontos extra a hátlapon található Phono in sztereó bemenet. Bár egy ízig-vírig digitális végfok található az Arylic H50-ben is, a gyártó gondolt azokra, akik még analóg hanghordozóról, konkréten vinyl („bakelit”) hanglemezekről is szeretnék élvezni zenegyűjteményüket. Ők közvetlenül csatlakoztathatnak akár MM, akár MC hangszedővel rendelkező lemezjátszó-futóművet egy sztereó RCA-csatlakozópáron keresztül.
VIII. HDMI-s erősítő
Elsősorban tévék HDMI ARC kimenetének fogadására került a H50 hátlapjára egy HDMI-bement is. Így ha egy hangprojektornál komolyabban szóló hangosítást keresünk a TV-nk mellé, az Arylic készüléke ebben is partnerünk. HDMI-bemenete nem dekódol DTS és Dolby formátumokat, így PCM jelet vár a TV-től.
Összefoglalva tehát a különbségeket a valamivel olcsóbban kapható Arylic M50-hez képest, azt lehet mondani, hogy a H50:
Érdemes megjegyezni még, hogy ha mobiltelefonról, tabletről küldenénk át az ott tárolt zenéket az Arylic H50-re, nincs különösebb jelentősége az aptX/aptX-HD támogatásnak, hiszen használhatjuk a saját mobilalkalmazását is, amely hálózaton keresztül az akár 24-bit/192 kHz-es FLAC fájlokat is képes továbbítani. Mindez akkor is működik, ha nincs a közelben WiFi-router, mivel a H50 közvetlenül is csatlakozhat a telefonunk WiFi-jéhez. Ha viszont egy ismerős mobiljáról játszanánk le valamit, kétség kívül kényelmesebb, hogy bármilyen alkalmazás telepítése nélkül, mint Bluetooth hangszóróra streamelhet zenét az adott mobil az Arylic H50-re.
Az Arylic H50 fontosabb műszaki adatai:
Gyártó angol nyelvű weboldala: link...
4stream app iOS-re: link...
4stream app Androidra: link...
Kapcsolódó/ajánlott termékek a webshopban:
» Arylic M50 – Wifi/ethernet/USB/AUX/BT zenelejátszó, erősítő
» Arylic SA50+ – Wifi/ethernet/USB/AUX/BT zenelejátszó, erősítő
Az alábbi tesztek, hírek ill. tudástár cikkek jelentek meg ezzel a készülékkel vagy márkával kapcsolatban:
Hírek:
» Van még feljebb: Arylic H50 hálózati zenelejátszó [2023-08-21]